Domáce liečenie tak, ako to robili naše babičky: Bez chémie!

Vírusy a bacily trápili ľudstvo odjakživa av dobách, kedy neexistovali kvalitné lieky na chrípku alebo virózu, si museli naše babičky a prababičky s liečbou poradiť samy.

Telo sa vie uzdraviť samo, keď mu dáme priestor, a keď ho podporíme. Niektoré tzv. „babské rady“ sú overené stáročiami a môžu byť v niektorých prípadoch prospešné aj dnes.

Pokiaľ sa necítite dobre a niečo na vás ako sa ľudovo hovorí „lezie“, rozhodne choroba neprechádzajte. Zaľahnite doma do postele, pripravte si veľkú kanvu horúceho čaju a snažte sa klasickým spôsobom najprv vypotiť.

Na horúčku s mokrou handrou

Ak nezaberú bežné lieky na zníženie horúčky, je možné aplikovať studený obklad. To bola kedysi bežná liečba na zníženie horúčkovitých stavov. Nie je veľmi príjemná, ale rozhodne účinná.

Pri tomto postupe sa hrudník zabalí do studeného mokrého uteráka alebo plachty, naň sa dá ešte jeden suchý, a chorý sa uloží späť do postele pod perinu, aby sa vypotil.

Mokrý uterák je nutné pred aplikáciou samozrejme dobre vyžmýkať. Táto procedúra môže veľmi účinne zraziť teplotu. Avšak dôležité je aj ďalšie pravidlo.

Pri horúčke sa z celého povrchu tela odparuje veľa vody, obzvlášť pri potení. Chorému preto na zlepšenie stavu musíme podávať aj dostatok tekutín.

Tvaroh ako poistka pri horúčke

Studený mokrý zábal je možné aplikovať aj na krk pri angínach. Väčšinou sa najprv na krk dal vyžmýkaný studený vreckovku, cez neho jemný igelit, a ako posledná vrstva opäť suchú handru – babičky v tomto prípade najčastejšie používali suchú čistú plienku.

Väčšinou tento tzv. „Priessniczov obklad“ zabral a bolesť v krku ustúpila. Podobne je možné na zrazenie horúčky použiť aj tvaroh. Studený mäkký tvaroh sa natrie na hrudník a prekryje sa opäť suchou čistou plienkou alebo väčším uterákom.

Babičky si niekedy dávali studený tvaroh aj na boľavé kolená. Dobre totiž vedeli, že tvaroh je schopný horúčosť z tela „vytiahnuť“, a pomôcť tak od horúčky aj od zápalu.

Cesnak miesto penicilínu, cibuľa ako zákusok

Ako prírodné antivirotikum a antibiotikum sa používal cesnak, a to v akejkoľvek forme – ako cesnačka, alebo ako tvarohová nátierka s jemne nakrájaným cesnakom. Veľký pomocník je aj cibuľa, hlavne v prípade nepríjemných kašľov u detí.

Receptov na cibuľový sirup je veľa, ale každá mamička môže v prípade ochorenia dieťaťa jednoducho nakrájať cibuľu na úzke plátky alebo kolieska, posypať ich cukrom a umiestniť na chvíľu na kúrenie alebo do tepla.

Cibuľa pustí šťavu, ktorú vytlačíme a chorému podávame ako sirup proti kašľu niekoľkokrát za deň po lyžičkách. Kašeľ odľahne a hlieny sa uvoľnia.

Olej a masť nie je iba na pečenie a vyprážanie

Pokiaľ kašeľ „sedí“ na prsiach a nemôžete odkašľať, babičky kedysi dávali na starú plienku nahriaty olej a prikladali na prsia. Aj v tomto prípade je postup jednoduchý.

Stačí akýkoľvek olej alebo masť, ktoré ľahko nahrejeme do príjemnej teploty. Rozohriaty olej nalejeme na starú plienku, priložíme na hrudník a obalíme ochranným igelitom.

Túto procedúru nikdy neaplikujte pri horúčke, iba v prípade, keď chorý už nemá teplotu, ale stále zle odkašliava. Olej dlho drží teplo, hrudník sa dobre prehreje a pacient začne dobre vykašliavať.

Zároveň je ale nutné podávať aj veľa tekutín. Telo potrebuje hlieny nariediť, aby sa ich mohlo zbaviť a vykašľať ich.

Čo na to hovoríte? Pamätáte si tieto procedúry babičiek aj Vy?

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku:).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*