Domáce mydlo na atopickú pokožku: Ľahko si vyrobíte svoje u vás doma!

Starostlivosť o atopickú pokožku vyžaduje špecifickú starostlivosť. Mali by ste sa vyvarovať chemických látok, parfumov a pod. Ani klasické mydlo nie je pre suchú a citlivú atopickú pokožku príliš vhodné, pretože ju ešte viac vysušuje. V našom článku vám však ukážeme, ako si vyrobiť domáce prírodné mydlo s bylinkami určené na atopickú pokožku.

Na výrobu 2 mydiel je potreba:
 • 6 lyžíc kokosového oleja
 • 2 lyžice olivového oleja
 • 1 lyžička bambuckého masla
 • 1 lyžička mandľového oleja
 • 1 lyžička ricínového oleja
 • 2 hrsti čerstvých či sušených byliniek a sušené bylinky na dekoráciu mydla, sušený šípok
 • 15 kvapiek éterického oleja levandule
 • 1 lyžica ovsených vločiek
 • 100 ml vody
 • silikónové formičky
 1. Základnou zložkou je kokosový olej, ktorý regeneruje, zjemňuje a upokojuje pokožku, zmierňuje svrbenie a bojuje so suchou a olupujúcou sa pokožkou.
 2. Ďalej pridáme mandľový olej, ktorý sa veľmi hodí na suchú a citlivú pokožku, je hypoalergénny, tlmí prejavy ekzému, mierni podráždenie, hydratuje a regeneruje pokožku.
 3. Použijeme aj olivový olej, ktorý bojuje so suchou pokožkou. Používa sa aj pre pokožku citlivú, podráždenú, zápalovú, alergickú a poškodenú.
 4. Posledným olejom na výrobu tohto mydla je olej ricínový, ktorý má silné protizápalové a antibakteriálne účinky, je skvelý pre suchú pokožku, pomáha pri kožných ochoreniach, regeneruje pokožku a hojí jazvy.
 5. Pridáme aj bambucké maslo, ktoré má protizápalové účinky, hydratuje, vyživuje, regeneruje, je vhodné aj pre deti, suchú, citlivú, podráždenú a poškodenú pokožku.
 6. Odvar z ovsených vločiek zase upokojuje podráždenú pokožku.
 7. Ďalšou zložkou mydla je éterický olej levandule, ktorý je veľmi vhodný na kožné ochorenie, hojí pokožku.
 8. Pre ďalšie liečivé účinky a tiež na dekoráciu mydla použijeme čerstvé aj sušené bylinky, v našom prípade sušený a čerstvý nechtík a medovku, sušený harmanček a čerstvú žihľavu. Krásne vyzerajú aj kúsky sušenej šípky, ktorá je navyše vhodná pre suchú pokožku a bojuje s ekzémami.

Postup:
 1. Najprv vo vodnom kúpeli rozpustíme kokosový olej a pridáme doň čerstvé či sušené bylinky a necháme ich v oleji macerovať niekoľko hodín pri nízkej teplote (kokosový olej nevaríme). Potom kokosový olej precedíme a prilejeme doň ostatné oleje, necháme ich iba krátko zahriať, prilejeme odvar z ovsených vločiek, ktorý pripravíme povarením ovsených vločiek vo vode (asi 5 – 10 minút).
 2. Hrniec odstavíme z platne a do ohriatych olejov prilejeme éterický olej.
 3. Ako na domáce mydlo pre atopickú pokožku | návod na výrobu mydlaPotom do rozpustenej hmoty prisypeme sušené bylinky a šípok a ešte teplú hmotu nalejeme do silikónových formičiek.
 4. Ako na domáce mydlo pre atopickú pokožku | návod na výrobu mydla
 5. Formičky s mydlom umiestnime do chladničky a necháme ich stuhnúť. Mydlo je lepšie v chladničke aj uchovávať, pretože kokosový olej sa ľahko rozpúšťa už pri izbovej teplote.

Pokiaľ nemáte alergiu na včelie produkty, môžete do mydla pridať aj včelí vosk, ktorý má oveľa vyššiu teplotu topenia ako kokosový olej, mydlo teda potom nebudete musieť uchovávať v chladničke. Ďalšími vhodnými olejmi pre atopickú pokožku sú napr. pupalkový, ľanový, jojobový alebo sójový. Na výrobu mydla môžete namiesto niektorého z olejov použiť hotový nechtíkový olej.

Namiesto éterického oleja levandule môžete použiť aj éterický olej pačuli, ktorý napomáha hojeniu rán, pomáha pri mokvavých ekzémoch a je vhodný pre podráždenú pokožku alebo éterický olej geranium, ktorý sa hodí pre suché ekzémy a suchú pokožku. Do mydla môžete pridať aj veľmi jemne mleté ​​ovsené vločky, ktoré pôsobia ako jemný peeling na odstránenie odumretých kožných buniek. Ľubovoľnou prísadou do mydla je potom zelený íl, ktorý mydlu dodá krásne zelené zafarbenie a navyše má antibakteriálne a hojivé vlastnosti a pomáha bojovať proti atopickému ekzému tým, že zbavuje pokožku odumretých buniek a vyživuje ju.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*