Infarkt: Viac ako dvojnásobné riziko pre tých, ktorí takto spia!

Nepravidelný spánok v noci zvyšuje riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody, zatiaľ čo denná ospalosť u starších ľudí môže naznačovať nástup nového stavu.

Ľudia, ktorí niekedy spia veľa a niekedy málo, a tí, ktorí chodia spať vo veľmi odlišných časoch, čelia väčšiemu kardiovaskulárnemu riziku.

Čím je ich spánok nepravidelnejší, tým väčšie je riziko kardiovaskulárnych ochorení, ktoré sa zdá byť spôsobené narušením biologických hodín, ktoré ovplyvňujú metabolizmus, krvný tlak a srdcovú frekvenciu.

Zistilo sa, že tí, ktorí mali najviac nepravidelný spánok (aspoň dvojhodinový rozdiel v dĺžke spánku každú noc), mali viac ako dvojnásobnú pravdepodobnosť kardiovaskulárneho problému.

Tí, ktorí mali najpravidelnejší režim spánku (odchýlka od noci do noci až o jednu hodinu), boli vystavení menšiemu riziku. Rovnaký rozdiel v riziku existoval pre rozdiel v čase spánku: tí, ktorí sa menili z noci na noc aspoň o 90 minút, boli vystavení väčšiemu riziku ako tí, ktorí sa menili nie viac ako 30 minút.

„Zvyčajne, keď hovoríme o spánku, máme tendenciu sústrediť sa na jeho trvanie, koľko hodín človek spí v noci, a nie na to, aký nepravidelný je jeho spánok, v akom nestálom čase chodí spať a ako rozdielne je trvanie jeho spánku, z jednej druhej noci.

Naša štúdia ukazuje, že zdravý spánok nie je len primeraný spánok, ale aj spánok, ktorý nie je nepravidelný,“ povedal doktor Huang.  Neustále pribúdajú dôkazy, že málo, zlý a nepravidelný spánok zvyšuje riziko srdcových chorôb, hypertenzie, cukrovky, obezity atď.

V skutočnosti viacerí vedci tvrdia, že spánok by sa teraz mal považovať za ôsmy ukazovateľ kardiovaskulárneho zdravia spolu s fajčením, telesnou hmotnosťou, stravou, fyzickým cvičením, cholesterolom, krvným tlakom a hladinou cukru.

“Zameranie sa na ospalosť starších ľudí môže pomôcť lekárom predvídať a predchádzať budúcim zdravotným stavom,” povedal Makarem. Napríklad seniori s častou ospalosťou mali podľa štúdie 2,3-krát vyššie riziko vzniku cukrovky alebo hypertenzie, 2,5-krát vyššie riziko ochorenia srdca a dvojnásobné riziko rakoviny po troch rokoch.

Ak vás tento článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi známymi :).

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*