Je to súčasť života ženy, o ktorej nám nikto nehovorí, kým nepríde! Prvé príznaky sa môžu objaviť až o desať rokov skôr!

U väčšiny žien sa menštruácia končí po 51. roku života. Samozrejme, nie je to zákon, niektoré ženy prechádzajú menopauzou oveľa skôr ako iné a niektoré menopauza nastáva neskôr v živote. Menopauza nenastane zo dňa na deň a jej príznaky môžu trvať roky.

Prvé príznaky sa môžu objaviť až o desať rokov skôr. Mnohé ženy si myslia, že menopauza prinesie do ich života úľavu, pretože ich už nebude zaťažovať menštruácia a nepríjemné pocity, ktoré prináša. Niektoré aspekty menopauzy si však ženy často neuvedomujú.

Poďme si o nich niečo povedať nižšie. Nasledujúce príznaky sa môžu vyskytnúť, ale nie sú pravidelným javom.

  • Priberanie na váhe

Prírastok hmotnosti spojený s menopauzou sa nedostaví zo dňa na deň. Kilogramy navyše pribúdajú postupne počas niekoľkých rokov alebo mesiacov. Podľa odborníkov môžu ženy, ktoré prechádzajú menopauzou, pribrať v priemere 2,5 kg ročne, ale môžu pribrať aj 6 až 11 kg. Zdravá strava a pravidelné cvičenie však môžu zabrániť nadmernému priberaniu.

  • Problémy so spánkom

Hladiny progesterónu a estrogénu počas menopauzy klesajú. To vedie k návalom horúčavy a pocitu na omdletie. Kúpeľ pol hodiny pred spaním vám môže pomôcť zaspať. Dôležité je tiež chodiť spať včas, aby ste mali dostatok času na odpočinok.

  • Zmena nálady

Hormonálne zmeny môžu často viesť k zdanlivo neopodstatneným zmenám nálady žien v menopauze. Táto zmena môže dokonca viesť k depresívnym príznakom. Odporúča sa naučiť sa meditáciu, jogu a techniky hlbokého dýchania. Podpora rodiny môže byť veľkou pomocou.

  • Osteoporóza

Väčšina žien trpí osteoporózou od začiatku menopauzy. Strata kostnej hmoty môže začať už vo veku 35 rokov a môže trvať až do 50 rokov. Kosti sa stávajú krehkými, takže si môžete zlomiť ruky a nohy. Hormón estrogén pomáha udržiavať kosti zdravé, ale keď sa počas menopauzy jeho množstvo znižuje, kosti slabnú.

  • Vlny horúčav

Môže byť veľmi nepríjemné, keď sa hojne potíte a máte náhle návaly horúčavy. Niektorí ľudia môžu pociťovať mdloby, ktoré však môžu byť sprevádzané úzkosťou a dokonca búšením srdca. To môže byť sprevádzané únavou, problémami so spánkom a nervozitou.

Odporúča sa vyhýbať sa alkoholu a kofeínu, nosiť so sebou vždy malú fľašu vody, meditovať, cvičiť jogu a snažiť sa znížiť stresový faktor vo svojom okolí.

Podeľte sa o tento článok aj s ostatnými ženami.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*