Je zdravé piť vodu pred spaním? Potenciálne riziká!

Ako je dôležité piť alebo sa vyhýbať vode pred spaním. Koľko môžeme bezpečne vypiť za posledné dve hodiny. Čo nám môže ponúknuť a čo nám môže vziať. Čo hovorí odborník na spánok z renomovanej Clevelandskej kliniky v Ohiu.

Niektorí ľudia nejdú spať, ak predtým nevypijú veľký pohár vody, zatiaľ čo iným tento zvyk narúša spánok. Aj keď je dostatočná hydratácia pre zdravie cenná, ako dôležité je piť vodu pred spaním?

“Vo všeobecnosti sa neodporúča piť veľké množstvo vody pred spaním,” odpovedá neurologička Dr. Jessica Vensel Rundo z Cleveland Clinic Sleep Disorders Center v Ohiu. “Malé množstvo však nepredstavuje problém.”

Ako vysvetľuje, aby bol spánok neprerušovaný, zvyčajne sa odporúča zastaviť príjem vody dve hodiny pred spaním. Týmto spôsobom sa telo nenaplní zbytočným množstvom tekutín, čo môže spôsobiť neželané nočné návštevy toalety. Ak však potrebujete vypiť vodu pred spaním (napr. kvôli užitiu lieku alebo preto, že máte “sucho v ústach”), stačí malé množstvo.

“Všeobecným pravidlom je vypiť menej ako jeden pohár vody v posledných dvoch hodinách pred spaním,” vysvetľuje Dr. Vensel Rundo, ktorý je špecialistom na spánkovú medicínu. “Mali by sme ho piť po malých dúškoch.”

Noktúria a nedostatok spánku

Prečo je však stanovený tento dvojhodinový limit? “Pokojný spánok je pre zdravie veľmi dôležitý,” odpovedá. “Vstávať raz za noc na toaletu nie je problém, ak sa to robí sporadicky. Ak však vstáva každú noc dva alebo viackrát, niečo nie je v poriadku. V prvom rade je potrebné zmeniť jeho spánkový režim.”

Je to potrebné, pretože neustále návštevy toalety narúšajú spánok a môžu viesť k nedostatku spánku. Ide o nebezpečný stav, ktorý je spojený s vážnymi problémami, medzi ktoré patria okrem iného:

 • Strata pamäte
 • Oslabenie imunitného systému
 • Infekcie
 • Hypotenzia
 • Zvýšené hladiny cholesterolu
 • Zvýšenie telesnej hmotnosti

Samozrejme, existujú zdravotné problémy (napr. prostata), ktoré spôsobujú noktúriu. Preto ak každú noc vstávate dvakrát alebo viackrát na toaletu, je dôležité zistiť príčinu. Ak na to nie je žiadny zdravotný dôvod, musíte zmeniť svoj režim spánku, hovorí doktor Vensel Rundo.

Potenciálne výhody
 • V malých množstvách však voda pred spaním prináša určité výhody. Po prvé, keď je horúco a nespíte so zapnutou klimatizáciou, pravdepodobne sa v noci spotíte. Trochu vody pred spaním vás môže ochrániť pred dehydratáciou. Môže vám tiež pomôcť udržať normálnu telesnú teplotu.
 • Podobne, ak máte infekciu dýchacích ciest, pohár vody pred spaním vám môže pomôcť lepšie spať. A ak dýchate ústami, možno ho budete potrebovať na doplnenie tekutín, ktoré ste stratili počas noci.
Kedy piť vodu

Kľúčom k celej veci je nájsť správnu rovnováhu medzi dostatočnou hydratáciou tela a spánkom. “Nechcete ísť spať smädní, ale ani nechcete uprostred noci vypiť dve alebo tri šálky vody,” hovorí doktor Vensel Rundo.

V praxi to znamená, že budete piť vodu postupne počas celého dňa. Aby ste sa uistili, že je správne rozdelený:

 • Pite vodu pri každom hlavnom jedle a každej desiate (odporúčajú sa tri hlavné jedlá a dve desiate denne).
 • Uistite sa, že okamžite doplníte tekutiny stratené fyzickou aktivitou.
 • Konzumujte dostatok tekutín z iných prírodných zdrojov, ako je ovocie a zelenina.
 • Nemali by ste piť veľa tekutín v jednom momente dňa (napr. ráno po prebudení) a potom sa im niekoľko hodín vyhýbať. “Neexistuje žiadny konkrétny čas, ktorý by sa považoval za ideálny na príjem všetkých potrebných tekutín,” vysvetľuje doktor Vensel Rundo.

“Príjem vody by mal byť rovnomerný a postupný počas celého dňa.” Ak napriek tomu máte noktúriu, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, uzatvára.

Ak bol pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*