Kadidlo: Jeden z najsilnejších liekov od matky prírody!

Kadidlo ako prírodný liek používajú rôzne kultúry už tisíce rokov. Starovekí Egypťania používali kadidlo ako odpudzovač hmyzu, parfum a mast, zatiaľ čo starí Gréci a Rimania ho používali ako liek na rôzne stavy. Prírodní liečitelia v starovekej Číne tiež vo veľkej miere používali kadidlo.

Pomenované podľa francúzskej frázy „franc encens“, čo znamená vysokokvalitné kadidlo, sa kadidlo používa v mnohých náboženstvách pri modlitbách, rituáloch a obradoch kvôli svojej sladkej, korenistej, drevitej vôni. Praktizujúci ajurvédskej medicíny používajú kadidlo na upokojenie mysle a zmiernenie pocitov úzkosti a nepokoja.

Kadidlový olej sa získava z miazgy piatich druhov stromov Boswellia, ktoré možno nájsť v Afrike a na Strednom východe – Boswellia sacra, B. papyrifera, B. cartierii, B. frereana a B. serrata.

Živica z týchto stromov sa nechá na vzduchu vytvrdnúť a po dvoch týždňoch sa zo stromu zoškrabe a uloží na ďalších 12 týždňov, aby ďalej vytvrdol. Kadidlo sa dá použiť suché a spálené na žeravom uhlí ako kadidlo. Môže sa tiež pripraviť v pare na výrobu esenciálneho oleja.

Hlavnými chemickými zložkami kadidlového esenciálneho oleja sú limonén, pinén, borneol, farnesol, felandrén a myrcén.

Limonén vykazuje antioxidačné, protizápalové a protiplesňové vlastnosti. Je známe, že pinén posilňuje a povzbudzuje dýchací systém. Borneol dodáva tomuto oleju tonizujúce, anestetické, sedatívne a protikŕčové vlastnosti. Farnesol je zložka, ktorá umožňuje kadidlovému oleju redukovať známky starnutia tým, že vyhladzuje vzhľad vrások a zvyšuje pružnosť pokožky.

Kadidlový olej, nazývaný „kráľ esenciálnych olejov“, je aj dnes populárny medzi odborníkmi na aromaterapiu a naturopatiu – dve formy alternatívnej medicíny, ktoré používajú zložky esenciálnych olejov na liečbu rôznych zdravotných stavov.

Používajú sa tiež na zlepšenie zdravia vlasov a pokožky a celkovej pohody pri lokálnej alebo inhalačnej aplikácii.

Pri aplikácii na pokožku sa kyselina boswellová v kadidlovom oleji absorbuje. Pri inhalácii nosom alebo ústami sa kadidlový olej vloží do difúzorov, takže účinok pocítite oveľa rýchlejšie ako pri lokálnej aplikácii. Kadidlový olej je možné tiež požiť, ale len pod vedením vyškoleného odborníka na prírodnú medicínu.

Zdravotné prínosy kadidla
Podporuje zdravý pohybový aparát

Kadidlo je protizápalová látka, ktorá môže pomôcť zmierniť bolesť a symptómy artritídy. Výskum účinnosti a znášanlivosti kadidlového oleja pri liečbe osteoartritídy ukázal, že kadidlo bolo účinnejšie ako placebo, pokiaľ ide o zvládanie opuchov, bolesti a pohybov kĺbov spojených s artritídou.

Ďalšie štúdie dospeli k záveru, že kadidlový olej môže pomôcť zmierniť rannú stuhnutosť a môže pomôcť znížiť závislosť od nesteroidných protizápalových liekov, ktoré sa široko používajú na zmiernenie bolesti, zníženie zápalu a zníženie vysokej teploty.

Kadidlový olej je možné použiť lokálne na zapálené svaly a kĺby, ako aj perorálne pod vedením vyškoleného odborníka na prírodnú medicínu.

Podporuje zdravý tráviaci systém

Kadidlový olej môže pomôcť zlepšiť zdravie čriev, trávenie a zmierniť poruchy trávenia, ako je Crohnova choroba a ulcerózna kolitída.

Podporuje zdravý dýchací systém

Kadidlový olej môže pomôcť zvládnuť astmu a bronchitídu. Na bunkovej úrovni je astma spojená s bunkami, ktoré súvisia so zápalom, zatiaľ čo bronchitída je spojená s bunkami zapojenými do boja proti infekcii.

Bronchitída sa môže vyskytnúť, aj keď nemáte astmu. Ale astma môže zvýšiť vaše šance na rozvoj bronchitídy. Astmatická bronchitída je bronchitída, ktorá sa vyskytuje v dôsledku astmy.

foto:olejcek.sk
Podporuje zdravý lymfatický systém

Lymfatický systém normálne pomáha zachytávať a ničiť rakovinové bunky, ako aj baktérie a iné škodlivé organizmy. Niekedy sa rakovinové bunky zachytia v lymfatických uzlinách blízko rakoviny a môžu tam začať rásť.

Na základe výsledkov štúdie o prechodnom karcinóme močového mechúra dokáže kadidlový olej rozlíšiť rakovinové bunky od normálnych buniek.

Aktiváciou génu, ktorý hrá úlohu pri potláčaní rastu buniek a zastavení bunkového cyklu bez vyvolania fragmentácie DNA, môže kadidlový olej potlačiť životaschopnosť rakovinových buniek a môže dokonca bojovať proti určitým typom rakoviny.

Podľa štúdií skúmaviek môže kadidlo pomôcť v boji proti týmto druhom rakoviny a potláčať ich: nádory mozgu; rakovina prsníka, vaječníkov a kože, rakovina prostaty, rakovina pankreasu, rakovina hrubého čreva a melanóm.

Podporuje dobré zdravie ústnej dutiny

Kadidlo môže pomôcť udržať dobré zdravie ústnej dutiny vďaka svojej antibakteriálnej povahe.

Jedna štúdia v skúmavke zistila, že extrakt z kadidla bol účinný proti Agrregatibacter aktinomycetemcomitans, baktérii, ktorá spôsobuje ochorenie ďasien.

Keďže kadidlo je prirodzene adstringentné, ďalšia randomizovaná klinická štúdia na účastníkoch so zápalom ďasien vyvolaným plakmi ukázala, že môže pomôcť vyliečiť vredy v ústach spojené so zlým zdravím ústnej dutiny.

Podporuje zdravie pokožky

Spolu so svojimi antibakteriálnymi, antiseptickými a antioxidačnými vlastnosťami patrí kadidlo medzi najsilnejšie esenciálne oleje.

Chráni pokožku tým, že znižuje zápal a neguje účinok voľných radikálov generovaných nezdravou stravou, nedostatkom pohybu, látkami znečisťujúcimi životné prostredie a vystavením škodlivým elektromagnetickým poliam.

Kadidlový olej sa stal obľúbenou zložkou produktov starostlivosti o pleť, ktoré pomáhajú s omladzovaním pleti, udržujú kožné bunky silné a kypré a udržiavajú pružnosť. Má tiež hydratačné vlastnosti, ktoré chránia pokožku pred vysušením.

Kadidlový olej je prírodný adstringent, ktorý môže pomôcť zbaviť sa nedokonalostí pokožky a stavov, ako je akné a rany. Ako liečivý olej sa kadidlo používa lokálne na zníženie výskytu stareckých škvŕn, strií a jaziev.

Okrem toho, že je antibakteriálny, kadidlový olej pomáha predchádzať upchatým pórom a škvrnám tým, že znižuje produkciu kožného mazu u jedincov s mastnou pokožkou.

Vzhľadom na všetky tieto úžasné zdravotné prínosy a zdravé využitie, kadidlo určite ponúka neoceniteľný dar liečenia.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*