Keď Vaše telo zúfalo potrebuje horčík, prejavuje sa to týmito príznakmi. Niektoré z nich sú skutočne nepríjemné!

Ak sa cítite stále unavení, máte stále napäté oči a svalové kŕče, pravdepodobne máte v tele nedostatok horčíka, čo môže spôsobiť vážne ochorenie, pretože mnohé procesy v tele závisia od horčíka. Preto by ste mali vedieť rozpoznať tieto príznaky nedostatku horčíka vo vašom tele.

Chuť na sladkosti

Horúčkovitá chuť na sladké naznačuje, že váš organizmus má nedostatok určitých minerálov, najmä horčíka. U žien je strata horčíka často spojená s menštruáciou a u športovcov s intenzívnym tréningom.

Bolesť svalov a kŕče

Horčík a vitamíny D, E a B môžu zabrániť svalovým kŕčom a bolesti. Preto musíte navštíviť svojho lekára, aby vám skontroloval hladinu týchto vitamínov a uistil sa, že dostávate odporúčanú dennú dávku. Svoje utrpenie môžete zmierniť masírovaním postihnutých svalov krúživými pohybmi.

Nespavosť

Horčík je nevyhnutný pre funkciu nazývanú “relaxácia mozgu”, ktorá nám pomáha uvoľniť sa a pokojne zaspať. To súvisí s predchádzajúcim bodom, keď sme spomínali svalové kŕče pri nedostatku horčíka. Tieto kŕče spôsobujú syndróm nepokojných nôh, pri ktorom sa vám v noci trasú nohy a výsledkom je zhoršená kvalita spánku.

Ochorenie kostí

Nedostatok horčíka môže tiež zvyšovať riziko zlomenín, pretože môže znižovať hladinu vápnika v krvi, ktorý je nevyhnutný na udržanie zdravých kostí.

Pálenie záhy

Pri nedostatku horčíka v tele sa potrava a žalúdočné šťavy vracajú do pažeráka. To vedie k páleniu záhy.

Stres a nezáujem

Horčík je dôležitou zložkou pre budovanie silného nervového systému – je zodpovedný za odpočinok. Pri jeho nedostatku teda človek pociťuje bezpodmienečnú úzkosť a stres, čo znamená, že riziko depresie sa rýchlo zvyšuje.

Zápcha

Dôvodov, prečo trpíte zápchou, môže byť niekoľko – od stresu až po nedostatok vlákniny. Horčík má uvoľňujúce účinky na mnohé časti tela vrátane tráviaceho systému. Bez nej nefungujú črevné funkcie tak, ako by mali, čo vedie k zápche.

Únava

Horčík je potrebný na produkciu energie v bunkách. Bez horčíka nebudete mať dostatok energie, takže začnete pociťovať únavu, málo energie a nedostatok pohybu.

Silná bolesť hlavy

Ak trpíte nedostatkom vitamínov A, B, C a D v týchto oblastiach, môže to znamenať veľmi silné bolesti hlavy. Krvné cievy v mozgu sa rýchlo sťahujú a rozširujú, čo je príčinou migrény. Dostatok horčíka v tele potom znižuje riziko zmien v cievach a odstraňuje bolesti hlavy.

BONUS: Ktoré potraviny obsahujú najviac horčíka?

Dennú potrebu horčíka vám môže zabezpečiť vyvážená strava. Tu je zoznam potravín, ktoré môžu zvýšiť jeho množstvo v tele:

  • Orechy a semená
  • Obilniny
  • Fazuľa
  • Čerstvé a sušené ovocie
  • Zelenina
  • Ryby
Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi priateľmi a rodinou a nezabudnite dať svojmu telu to, čo potrebuje, aby mohlo správne fungovať!

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*