Kolorektálny karcinóm: Príznaky, ktoré by 45-roční ľudia nemali ignorovať!

Stále viac mladých ľudí je diagnostikovaných s týmto typom rakoviny, ktorá v skutočnosti “nevaruje” včas, kým nie je v pokročilom štádiu – varujú výskumníci, ktorí podčiarkujú dôležitosť skríningu

Čoraz viac mladých dospelých je diagnostikovaných s rakovinou hrubého čreva, čo je trend, ktorý bol podľa American Cancer Society obzvlášť viditeľný v poslednom desaťročí.

Rakovina hrubého čreva patrí podľa odborníkov medzi najčastejšie nádorové ochorenia, pričom jej závažnosť podčiarkuje aj to, že nedáva včasné varovanie. Namiesto toho sa jej príznaky objavia, keď je už v pokročilom štádiu.

„Je to jeden z piatich najbežnejších typov rakoviny na celom svete. Naozaj, každý človek, bez ohľadu na vek, môže byť ohrozený,“ hovorí Dr. Johanna Chan, gastroenterologička na Mayo Clinic.

Na základe týchto údajov odborníci zdôrazňujú, aké dôležité je, aby mladí ľudia poznali príznaky, ktoré poukazujú na rakovinu hrubého čreva, a v prípade, že zistia akékoľvek podozrivé príznaky, okamžite vyhľadali lekársku pomoc.

Najmä pracovná skupina pre preventívne služby USA a Americká rakovinová spoločnosť odporúčajú, aby sa skríning začal vo veku 45 rokov, pretože u pacienta je pravdepodobnejšie, že sa u neho rozvinie choroba pred dosiahnutím veku 55 rokov.

Indikatívne príznaky, ktoré by vás mali znepokojiť, sú, ak máte pocit neustáleho nepohodlia v žalúdku alebo ak nevysvetliteľne chudnete.

“V skutočnosti je niekoľko varovných príznakov, ako je rektálne krvácanie, anémia, zmeny vo funkcii čriev, veľmi časté a môžu byť spôsobené inými stavmi, čo vytvára zmätok,” vysvetľuje Dr. Chan.

Napríklad väčšina mladých, zdravých dospelých, ktorí majú krvácanie z konečníka, nemá rakovinu hrubého čreva.

“Možnosť však zostáva a je dôležité, aby mladí pacienti vyhľadali starostlivosť a diagnostiku akéhokoľvek príznaku, ktorý sa vyskytne,” hovorí Dr. Chan. Okrem toho by mali byť obzvlášť opatrní tí, ktorých ovplyvňuje päť hlavných faktorov, ktoré zvyšujú riziko rakoviny hrubého čreva:

Napokon, dr. Chan objasňuje, že u pacientov, ktorí majú rodinnú anamnézu, môže byť potrebný viac individualizovaný prístup k skríningu.

V každom prípade sa odporúča, aby všetci ľudia, najmä tí, ktorí sú v „najnáchylnejšom“ veku na vznik rakoviny hrubého čreva, nevynechávali preventívne diagnostické vyšetrenie a neignorovali žiadne podozrivé príznaky.

Podeľte sa o tento informatívny článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*