Kŕčové žily – 10 účinných spôsobov liečby!

Kŕčové žily sú jedným z najčastejších problémov obehového systému a postihujú najmä ženy, hoci nimi trpí aj mnoho mužov. Vo všeobecnosti sú kŕčové žily rozšírené žily, ktoré bránia dobrému krvnému obehu a vedú k opuchom s viac či menej zjavnými následkami.

Hoci kŕčové žily sú zvyčajne spôsobené zlou funkciou obehového systému, existuje mnoho rôznych príčin, ktoré ich môžu spôsobiť, a zodpovedajúco tomu aj mnoho riešení, ktoré ich liečia. V tomto článku sa budeme zaoberať 10 z týchto riešení.

Najčastejšie príčiny vzniku kŕčových žíl sú: obezita, sedavý spôsob života alebo znížená pohyblivosť, dlhé státie, užívanie antikoncepčných tabletiek, rodinná anamnéza, fajčenie, hypertenzia, vysoký cholesterol alebo problémy súvisiace s trombózou.

Je dôležité venovať pozornosť včasným príznakom, pretože ak tak neurobíte, môžu vzniknúť veľmi vážne komplikácie. Mohli by napríklad vážne postihnúť niektoré časti tela, najmä dolné končatiny a to až do takej miery, že by mohli viesť až k potrebe amputácie.

Samozrejme, existuje množstvo spôsobov, ako ich vzniku predísť. Ak sa však už u vás vyskytnú, ponúkneme vám niekoľko veľmi účinných metód na ich liečbu.

Napriek tomu, čo si mnohí ľudia myslia, tieto tipy sa môžu ukázať ako veľmi užitočné, najmä ak ich budete náležite dodržiavať.

1. Cesnak

Cesnak je jedným z najprínosnejších prírodných produktov v boji proti kŕčovým žilám. Vďaka svojim vlastnostiam cesnak pomáha znižovať zápal pri kŕčových žilách a zlepšuje krvný obeh.

Odborníci odporúčajú jeho konzumáciu, a to buď v každodennej strave, alebo dokonca jeho aplikáciu vo forme krému, ktorý sa vyrába z rozdrvených strúčikov cesnaku a trochy alkoholu. Táto kúra by sa mala aplikovať štyrikrát týždenne na postihnuté miesta.

2. Aloe

Vlastnosti aloe sú veľmi účinné v boji proti kŕčovým žilám, ako aj pri iných stavoch a takmer všetkých druhoch iných ochorení. V tomto prípade ju odporúčame aplikovať ako obklad na postihnuté miesta.

Najlepšie je použiť ho na noc a nechať pôsobiť do nasledujúceho rána. Je veľmi dôležité používať teplé aloe, pretože rastlina takto funguje najlepšie.

3. Jablčný ocot

Tento produkt je tiež veľmi účinný proti kŕčovým žilám. Ľahko sa aj aplikuje. Stačí navlhčiť čistú handričku alebo uterák trochou jablčného octu a potom ho priložiť na miesto, kde máte kŕčové žily.

Handričku by ste tam mali nechať niekoľko minút. Alebo si môžete robiť aj jemnú masáž, pričom postupujte od spodnej časti smerom dole, nahor. Dôležitou radou v tejto súvislosti je, že by ste na postihnuté miesta nemali vyvíjať tlak.

4. Krém z mrkvy, octu a aloe

Ďalším veľmi účinným riešením je príprava krému z aloe vera, octu (najlepšie jablčného) a mrkvy. Ako už bolo uvedené, prvé dve možnosti sa dajú použiť aj samostatne inými spôsobmi. Na prípravu krému vložte všetky ingrediencie do kuchynského robota.

Ak ho nemáte, môžete použiť aj mixér. Všetky ingrediencie spolu melte, kým nevznikne pomerne hustý krém. Krém naneste na miesto, kde sa vám vytvorili kŕčové žily, a nechajte ho pôsobiť približne 30 minút. Po odstránení ho opláchnite studenou vodou.

5. Kúpeľ nôh

Ide o veľmi jednoduché opatrenie, ktoré môžete používať každý deň. Môže byť veľmi užitočný aj pre vaše nohy, pretože po ňom sa budú cítiť lepšie – uvoľnené, voľné, svieže, a ak sú opuchnuté, opuch sa môže dokonca zmenšiť.

Kúpele nôh by sa mali robiť vo vani s vodou, morskou soľou a šálkou jablčného octu. Nohy si namáčajte 20 minút a občas si ich zľahka masírujte.

6. Masť zo zeleného ílu

Ide o prípravu masti alebo masky, ak chcete, zo zeleného ílu, ktorý zmiešate s trochou vody. Samozrejme, nemali by ste použiť príliš veľa vody, inak nebude štruktúra a hustota masti správna.

Keď je hotová, naneste ju hojne na postihnuté miesta, najlepšie na noc a nechajte ju úplne zaschnúť. Potom ju opláchnite vlažnou alebo studenou vodou a neutrálnym, jemným mydlom.

7. Roztok zo zelených listov

Tento prostriedok si vyžaduje trochu viac prípravy. Je však veľmi účinný a naozaj stojí za to. Pripravuje sa z dvoch litrov vriacej vody a potom sa pridá hrsť lístkov mäty, hrsť harmančekových lístkov a ďalšia hrsť bobkových listov.

Roztok nechajte pôsobiť 5 minút a potom urobte nasledovné: Po primiešaní čajovej lyžičky sódy bikarbóny (hydrogenuhličitanu sodného) do roztoku ponorte nohy do vane alebo umývadla.

Je dôležité spomenúť, že tento roztok by mohol u niektorých ľudí spôsobiť žihľavku, preto sa pri používaní tejto liečby odporúča opatrnosť.

8. Pálivé korenie

Nech sa to zdá akokoľvek neuveriteľné, korenie vo všeobecnosti a najmä štipľavá paprika majú vlastnosti, ktoré pomáhajú uvoľňovať žily a zlepšovať krvný obeh. Preto ich odborníci odporúčajú pridávať do svojho jedálnička v malých množstvách.

Existuje mnoho rôznych možností, ktoré môžete použiť. Napríklad ľudia, ktorí nie sú zvyknutí konzumovať čili papričky, by mohli konzumovať korenie alebo papriku, čo je v skutočnosti druh sladkej papriky, ktorá nie je taká pálivá.

9. Nápoj z gaštanovej kôry

Tento liek sa pripravuje varením 50 g gaštanovej kôry v litri vody približne 10 minút. Potom by ste mali nápoj precediť a ihneď vypiť. Vďaka svojim vlastnostiam je indický gaštan ideálny na dobrý krvný obeh a zníženie opuchov spôsobených kŕčovými žilami.

10. Esenciálne oleje

Príspevok esenciálnych olejov je skvelý na zníženie zápalu pri kŕčových žilách a na podporu dobrého krvného obehu. Najlepšie je použiť ich na to, aby ste si postihnuté miesta masírovali.

Najlepšie je začať napríklad na chodidlách a členkoch a pomaly postupovať smerom nahor k stehnám. Masážne pohyby by mali byť jemné a mäkké, zdola nahor, krúživým spôsobom.

Túto kúru je najlepšie vykonávať hlavne večer, aby esenciálne oleje mohli lepšie pôsobiť počas spánku.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*