Kúpeľ, ktorý vás zbaví zapáchajúcich nôh!

Zapáchajúce nohy sú bez pochýb veľmi nepríjemným fenoménom, ktorý vás môže priviesť do naozaj nepríjemných situácií. Avšak na rozdiel od rozšírenej predstavy, že zápach pochádza z potu, sú to práve baktérie na pokožke žijúce z potu a produkujúce kyselinu isovalerovú, ktoré sú zaň zodpovedné. Preto, ak dokážete kontrolovať tieto baktérie, vaše nohy zostanú aj dlho po ich umytí čisté a sviežo voňajúce.

Jedným z najlepších spôsobov, ako dosiahnuť rovnováhu baktérií na nohách, sú namáčacie kúpele. Tie nielenže vyriešia problém s tvorbou zápachu, ale po dlhom a vyčerpávajúcom pracovnom dni sú aj výborným relaxačným prostriedkom pre celé telo. Vyskúšajte tieto:

Bublinkový kúpeľ zo sódy a citrusu

Sóda bikarbóna patrí medzi jedny z najlepších dostupných prírodných čistiacich prostriedkov a je doslova zázračným liekom pre vaše nohy. Prirodzeným spôsobom pomáha zabíjať baktérie a huby (mykózy), odstraňuje zápach ak tomu navyše aj zjemňuje pokožku na chodidlách. Citrón zase pôsobí ako uzatvárač pórov na pokožke a má aj príjemnú vôňu.

Ingrediencie

 • 1/4 pohára (0,5 dcl) sódy
 • 8 pohárov (približne 1,5 litra) teplej vody
 • šťava z 1 stredne veľkého citróna
 • veľký lavór alebo vedierko na namáčanie nôh

Inštrukcie

 1. Do lavóra alebo vedra nalejte vodu, do nej nasypte jedlú sódu a dobre premiešajte, kým sa úplne nerozpustí.
 2. Vytlačte do vody šťavu z citróna a opäť premiešajte.
 3. Máčajte si nohy 15 až 20 minút, 1 krát denne.
 4. Na záver si nohy dobre vysušte.

Kúpeľ so šalviou a rozmarínom

Šalvia má antibakteriálne, antivirálne a antimykotické účinky. Rozmarín je antibakteriálny a pôsobí aj proti mykózam. Obe bylinky majú pre póry na pokožke zvieravé účinky, čo znamená, že pomáhajú zmenšovať množstvo potu uvoľňovaného chodidlami.

Poznámka: Potenie je samozrejme zdravé, pretože sa tým telo detoxikuje. Pokiaľ obmedzíme potenie len na malej časti tela, ako napríklad na chodidlách, nijako výrazne sa tým neovplyvní celková schopnosť tela vylučovať pot.

Ingrediencie

 • 1 čajová lyžička sušeného rozmarínu
 • 1 až 2 čajové lyžičky sušenej šalvie
 • veľký lavór alebo vedierko na namáčanie nôh

Inštrukcie

 1. Naplňte lavór alebo vedierko s 1,5 litrom vriacej vody a pridajte do nej obe bylinky.
 2. Nechajte bylinky vylúhovať pokiaľ voda ochladí na teplotu príjemnú pre namočenie nôh.
 3. Máčajte si nohy 30 minút, 1 až 2 krát denne.
 4. Po skončení namáčania si nohy dobre vysušte.

Dúfame, že vám naše tipy pomôžu raz a navždy odstrániť tak častý problém s nepríjemným zápachom nôh. Pokiaľ máte vlastné dobré recepty, budeme radi, ak sa s nami o ne podelíte v komentároch. Ďakujeme 🙂

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*