Kvasný liehový ocot v domácej liečbe, na ktorý sa pozabudlo. Pritom pomôže pri liečení rôznych neduhov…

O využívaní jablčného octu v domácej liečbe sú plné stránky novín a časopisov, ktoré sa venujú zdravému či prírodnejšiemu spôsobu života. Zároveň sme trošku pozabudli na jeho príbuzného, ​​ocot liehový alebo kvasný, ktorý vo väčšine domácností nájde uplatnenie už len pri nakladaní a upratovaní.

Pritom existuje nemalé množstvo takzvaných babských rád, ktoré túto potravinársku prísadu odporúčajú aj pri liečení rôznych neduhov. Pre zaujímavosť sa na ne pozrime.

Bielenie zubov
  • predtým sa ocot používal pri výrobe rôznych domácich kašičiek na odstránenie zubného povlaku.
Bolesť v krku
  • podľa ľudových odporúčaní by sme si mali zmiešať lyžicu octu s pohárom teplej, ale nie horúcej, vody a lyžičkou dobrého medu. Vzniknutú tekutinu kloktáme podľa potreby.
Drobné zranenia či škrabance
  • ocot je okrem iného aj kvalitný dezinfekčný prostriedok a preto sa kedysi v domácnostiach používal aj pri ošetrovaní menších raniek.
Modriny a opuchy
  • zmiešame deci vody a pol deci octu, vychladíme a do vzniknutej tekutiny namáčame kus gázy alebo nejakú šatku, ktorú potom upevníme na postihnuté miesto.
Ošetrenie kože po holení
  • niektorí ľudia odporúčajú, obzvlášť v prípade citlivosti na látky obsiahnuté v rôznych kozmetických prípravkoch, ošetriť kožu po každom holení iba octom.
Pleseň nechtov a zápach nôh
  • v prípade oboch týchto problémov sa odporúčalo raz denne namáčať nohy do misky s veľmi studenou vodou a octom zmiešanými v pomere tri ku jednej v prospech vody.

Nádcha a prechladnutie
  • v mnohých predvojnových domácnostiach sa pri týchto chorobách vznášal jemný zápach tohto konzervačného prípravku. Rozprašoval sa rozriedený s vodou alebo sa nechával jemne odparovať, aby sa chorému uľahčilo dýchanie.
Spálená koža po opaľovaní
  • do rozprašovača nalejeme ocot zmiešaný s vodou v pomere jedna ku jednej a fľašu necháme vychladiť. Potom podľa potreby striekame tekutinu na postihnuté miesta. Úľava by mala prísť veľmi rýchlo a tiež by sme tým mali, podľa názorov našich prabáb, obmedziť lúpanie kože.
Štiepnutie hmyzom
  • namiesto uhryznutia potrieme octom alebo na ne upevníme vatičku či kus gázy nasiaknutý touto tekutinou. Znižuje nepríjemné pocity ako je pálenie a svrbenie a tiež zmenšuje opuch. Ide snáď o jedinú „octovú“ zdravotnú radu, ktorá ešte prežila vo všeobecnejšom povedomí.
Zápal dutín
  • kto verí na naparovanie, môže okrem rôznych byliniek a silíc vyskúšať aj obyčajný ocot av prípade zápalu inhalovať horúcu paru nad misou vriacej vody zmiešanou s lyžicou liehového octu.

Ako je z vyššie uvedených metód vidieť, predtým musel byť ocot neoddeliteľnou súčasťou každej domácej lekárničky. Dnes odborníci odporúčajú skôr opatrnosť (nie je tu pre istotu uvedená napr. octová liečba bolestí uší, za ktorú by moderný lekár pravdepodobne škrtil), pretože táto potravinárska prísada je veľmi agresívna, môže poškodiť sliznice či naleptať sklovinu.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*