Leukémia: Prvé znepokojujúce príznaky, ktoré sa často ignorujú. Prečo je dôležitá včasná diagnostika…

Príznaky leukémie sa najčastejšie ignorujú, pretože sa podobajú príznakom iných, menej závažných ochorení. Ak však máte obavy, mali by ste navštíviť odborného lekára, aby vám urobil potrebné vyšetrenia a v prípade leukémie vám stanovil včasnú diagnózu.

Príznaky leukémie: Rakovina, ktorá postihuje krvotvorné tkanivá tela

Leukémia označuje rakovinu, ktorá napáda krvotvorné tkanivá tela. Biele krvinky sú priamo postihnuté, pretože táto rakovina sa vyznačuje nedostatočnou tvorbou zdravých bielych krviniek. Biele krvinky sú dôležitou súčasťou obranných mechanizmov organizmu.

Rastú a delia sa podľa potrieb tela.

Pacienti s leukémiou však majú abnormálnu produkciu bielych krviniek z kostnej drene, ktoré nedokážu chrániť telo, pretože sú poškodené. S postupujúcou rakovinou dochádza ku komplikáciám v tvorbe ďalších krvných buniek, ako sú červené krvinky alebo krvné doštičky.

V tejto fáze dochádza k závažnej anémii a krvácaniu. Okrem toho sa zvyšuje pravdepodobnosť infekcií. Najviac znepokojujúce je, že mnohí ľudia si príznaky leukémie neuvedomujú alebo si ich mýlia s inými ochoreniami, takže je ťažké stanoviť včasnú diagnózu.

Úplný zoznam vecí, ktoré by ste nemali ignorovať
  • Fialové alebo červené škvrny na koži

Červenkasté alebo fialové škvrny na koži, v lekárskom svete známe ako petechie, sa zvyčajne vyskytujú v skupinách na hrudi, chrbte alebo rukách. Objavujú sa, keď sa krv zrazí a má problémy s normálnym obehom. Ľudia si ich často mýlia s kožnými vyrážkami.

  • Bolesť kostí alebo kĺbov

Existuje mnoho ochorení, ktoré môžu spôsobovať bolesti kostí a kĺbov. V prípade leukémie je však bolesť spôsobená nahromadením chybných bielych krviniek. Pacienti pociťujú akútnu alebo tupú bolesť, viac alebo menej silnú v závislosti od postihnutej oblasti.

  • Bolesť hlavy

Bolesť hlavy je jedným z najčastejšie ignorovaných príznakov leukémie. Je to príznak, ktorý je obzvlášť výrazný v prípade akútnej leukémie a často je závažný a dlhotrvajúci.

  • Opuchnuté žľazy

Keď leukémia ovplyvňuje tvorbu červených a bielych krviniek, znižuje sa schopnosť organizmu odolávať infekciám. Toto ochorenie postihuje zápalové procesy a vedie k zdureniu žliaz a lymfatických uzlín alebo k malým nebolestivým hrčkám modrej alebo fialovej farby.

  • Slabosť a únava

Leukémia nie je prvá vec, ktorá nám napadne, keď sa cítime slabí alebo unavení. Tento príznak by sa však nemal ignorovať, pretože je jedným z príznakov leukémie.

Zníženie počtu zdravých červených krviniek ovplyvňuje schopnosť tela prenášať kyslík a živiny, čo vedie k anémii a chronickej únave.

 

  • Nezvyčajné krvácanie

Všetky typy neobvyklého a nevysvetliteľného krvácania môžu byť jasným príznakom leukémie. Nižší počet krvných doštičiek ovplyvňuje schopnosť krvi zrážať sa, čo zvyšuje tendenciu ku krvácaniu.

  • Horúčka a časté infekcie

Všetky typy leukémie znižujú schopnosť imunitného systému bojovať proti patogénom, ktoré môžu spôsobiť infekcie. V dôsledku toho pacienti s leukémiou zažívajú neustále epizódy horúčky a respiračných infekcií, ako je napríklad chrípka.

Hlavným dôvodom je, že rakovinové krvinky bránia bielym krvinkám v boji proti vírusom a baktériám.

  • Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti

Podobne ako pri iných nádorových ochoreniach môžu pacienti s leukémiou chudnúť alarmujúcou rýchlosťou a bez zjavnej príčiny. Úbytok hmotnosti môže byť tiež vedľajším účinkom nadmernej únavy a straty chuti do jedla, ktoré môžu pacienti pociťovať.

Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*