Liečba jačmeňa v oku: Čo robiť a čo nerobiť!

Jačmeň v oku je bolestivá červená hrčka na okraji očného viečka. Môže to vyzerať ako pupienok akné. Jačmeň v oku vzniká, keď sa drobná žľaza produkujúca olej vo folikuloch mihalníc alebo v koži očných viečok zablokuje a infikuje.

Existujú dva typy:

Vonkajšie oko jačmeňa: Vytvára sa na vonkajšej časti horného alebo dolného viečka. Je to najčastejší typ a zvyčajne ho spôsobuje infekcia vo folikuloch rias.
Vnútorné oko jačmeňa: Vytvára sa na oboch vnútorných viečkach. Zvyčajne spôsobené infekciou vnútornej žľazy očných viečok. To produkuje oleje, ktoré pomáhajú udržiavať vlhkosť očných viečok.

Koľko dní trvá jačmeň v oku?

Zvyčajne 1-2 týždne. Potom zvyčajne sám zmizne. Ale v prípadoch, keď sa tak nestane, možno budete musieť ísť k oftalmológovi, aby vám ho vypustil. Na zmiernenie infekcie vám môžu byť predpísané aj antibiotiká.

Môže sa jačmeň šíriť?

Vo všeobecnosti nie je nákazlivá. Môže sa ním však šíriť malé množstvo baktérií. Preto je dôležité, aby ste si pred a po dotyku jačmeňa vždy umyli ruky a často prali obliečky na vankúše, aby ste zabránili šíreniu baktérií. Vo všeobecnosti sa ho nedotýkajte, aby ste obmedzili šírenie baktérií a podráždenie.

Aká je liečba jačmeňa v oku

Ako už bolo spomenuté, zvyčajne sa to vyrieši samo za 1-2 týždne. Aby ste sa však rýchlejšie cítili lepšie a znížili bolesť a opuch, môžete niektoré veci urobiť doma.

Čo robiť:
  • Používajte teplé obklady:

Trikrát až päťkrát denne priložte teplý uterák na očné viečko na 10 až 15 minút. Uterák znovu zohrejte namočením do teplej vody, utrite a zopakujte. Mnohí veria, že používanie vrecúšok zeleného čaju namočených v teplej vode ako obkladov na oči pomôže jačmeňu nielen cítiť sa lepšie, ale aj urýchliť hojenie, čiastočne vďaka antibakteriálnym vlastnostiam zeleného čaju.

Niektorí vedci dokázali, že prírodný antioxidant v zelenom čaji rozkladá bunkovú stenu baktérií a zabíja ich. Hoci sa o tom medzi odborníkmi vedú diskusie, je to niečo, čo vám neublíži a bude to minimálne rovnako účinné ako jednoduchý obklad.

  • Vyčistite očné viečka:

Jemne zotrite výtok z očí jemným roztokom zloženým z polovice detského šampónu a polovice vody. Môžete použiť aj obrúsky na očné viečka, ktoré sú dostupné vo väčšine lekární.

Čo nerobiť:
  • nevytláčať ho
  • netrieť a nedotýkať sa očného viečka
  • nenoste make-up alebo kontaktné šošovky, kým sa oblasť nezahojí.

AKo vám môže pomôcť lekár

Ak sa po dvoch dňoch domácej liečby bolesť a opuch nezlepšia, je vhodné navštíviť očného lekára, ktorý:

  • môže urobiť malý rez na vypustenie jačmeňa v ordinácii lekára (v lokálnej anestézii).
  • môže predpísať antibiotickú masť na očné viečka alebo antibiotické očné kvapky. Niekedy sa predpisujú perorálne antibiotiká v prípadoch, keď je oblasť okolo oka infikovaná.
  • môže do jačmeňa v oku aplikovať injekciu steroidu na zníženie opuchu
Ak je pre Vás príspevok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a známymi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*