Zdanlivo bezvýznamná vec, ktorá vedie ku katastrofe!

Demencia je strašiakom západného sveta, pretože jej riziko stúpa s vekom nad 60 rokov a genetickými predispozíciami, ale podľa vedcov súvisí aj so stravou a životným štýlom. Okrem toho odborníci v nedávnom výskume zistili súvislosť medzi pravidelným čistením zubov a zvýšeným rizikom vzniku demencie.

Pri nedostatočnej zubnej hygiene je riziko vzniku demencie až 65 %. Preto je vhodné dodržiavať odporúčania zubných lekárov, pravidelne čistiť zuby, ale aj dbať na liečbu zápalu parodontu, tkaniva obklopujúceho samotné zuby.

Zlá ústna hygiena zvyšuje riziko demencie

Bežné dobré návyky, vrátane zdravej stravy a dostatku spánku, môžu viesť k zdravému životu aj vo vyššom veku. Na druhej strane, zlé návyky môžu zvýšiť riziko demencie a nedostatočná ústna hygiena môže toto riziko zvýšiť až o celých 65 percent, pričom stačí tak málo.

Správne čistenie zubov a starostlivosť o ústnu dutinu nezaberú viac ako niekoľko minút denne, ale opak môže viesť ku katastrofe.

Nečistenie zubov predstavuje riziko

Bolesť zubov alebo zubný kaz? Následky nepravidelného alebo nedostatočného čistenia zubov môžu byť oveľa horšie. Podľa štúdie, ktorú uverejnila Americká geriatrická spoločnosť, zlé zuby vedú k 65-percentnému zvýšeniu rizika demencie.

Publikovaný výskum sa uskutočnil medzi 5 468 seniormi, pričom sa analyzovali údaje z posledných 18 rokov ich života. Rozdiel medzi tými, ktorí si zuby nečistili denne a tými, ktorí si ich čistili trikrát denne, bol celých 65 %.

Muži so zubnou protézou sú ešte viac ohrození

Výskum však poukázal na ďalší pozoruhodný jav a to, že najrizikovejšou skupinou sú muži s menej ako desiatimi hornými a šiestimi dolnými zubami, ktorí nepoužívajú zubnú náhradu. Títo starší ľudia majú nedostatok prirodzených žuvacích funkcií a je zrejmé, že trpia vysokým stupňom paradentózy a zvýšenou kazivosťou zubov.

Riziko demencie je v tejto skupine o 91 % vyššie a na vine sú určité baktérie v ústach. Ide najmä o baktérie ako Porphyromonas gingivalis, ktoré spôsobujú ochorenia ďasien a parodontu.

Polovica populácie trpí ochorením ústnej dutiny

Na základe tohto výskumu lekári bijú na poplach, pretože až polovica dospelej populácie trpí ochorením ďasien a zubným kazom v dôsledku nedostatočnej alebo nepravidelnej starostlivosti o zuby. Okrem toho sa stav starostlivosti o chrup s vekom zhoršuje, pričom až 70 % seniorov nad 65 rokov trpí zápalom ďasien a chorobami ústnej dutiny.

Najhoršiu starostlivosť majú ľudia s nižším vzdelaním a fajčiari. A aké sú príznaky zlej dentálnej hygieny?

Príznaky ochorenia ústnej dutiny

Pri nedostatočnej ústnej hygiene sa hromadia baktérie a zubný povlak, čo vedie k zápalu ďasien, tvorbe zubného kameňa a zubnému kazu. Príznaky, ktoré naznačujú vážny stav, sú:

  • Citlivosť zubov na horúce a studené nápoje
  • Krvácanie z ďasien pri čistení zubov alebo pri hryzení tvrdších potravín
  • Uvoľnenie zubov alebo ich úplná strata
  • Zlý dych
  • Opuchnuté ďasná a bolesť pri žuvaní
Zdieľajte tento článok aj s ostatnými na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*