Máte aj vy takéto červené bodky? Ak áno, musíte o tom vedieť čo najskôr!

Ak sa vám na tele objavili tieto typy červených bodiek, určite ste si už položili otázku, čo môže byť dôvodom ich vzniku a či sú nebezpečné.

Pravdou je, že drvivá väčšina ľudí má na koži nejakú charakteristickú zmenu. Takéto škvrny sú v podstate prirodzeným javom a nepredstavujú problém.

Ak ste premýšľali, či sa oplatí navštíviť lekára, alebo si ich jednoducho nemusíte uvedomovať, čítajte ďalej.

Čo sú to vlastne tie červené bodky?

Tieto škvrny sa zvyčajne objavujú na hrudi a rukách. Veľmi často sa na koži začínajú objavovať po 40. roku života, no nie je to neznámy jav ani medzi mladými dospelými.

Toto sú výsledky malých kapilárnych expanzií, ktoré sa objavujú v dôsledku defektov v kapilárnom systéme. Môžu byť roztrúsené po tele alebo sústredené v určitej oblasti, v takom prípade ich možno považovať aj za menšie nezhubné nádory.

Prečo sa tvoria?

Sú ľudia, ktorí si ich pre svoj tvar a veľkosť často mýlia s krtkami, hoci ide o úplne iné lézie. V skutočnosti je veľmi zriedkavé, aby sa stali úplne rovnakou farbou ako materské znamienka.

Podľa Ramóna Grimalta, profesora dermatológie na univerzite v Barcelone, príznaky, ktoré sa objavujú pri starnutí pokožky, nesúvisia so slnečným žiarením a je tu jasný vplyv rodiny.

Vedecky je tento stav výsledkom kapilárneho angiómu (kapilárneho nádoru). Ak má matka alebo otec týchto červených bodiek veľa, je veľmi pravdepodobné, že ich bude mať aj ich dieťa, keď dosiahnu vyšší vek.

Sú nebezpečné?

Hoci tieto škvrny nie sú nebezpečné a nie sú karcinogénne, odborníci odporúčajú, aby si človek, ktorý ich má, dával veľký pozor. Neustále kontrolujte, či nemenia veľkosť alebo okraj, rovnako ako by ste mali pri krtkoch.

Dá sa liečiť prírodnými metódami, ale dá sa odstrániť aj chirurgicky.

Zdieľajte tento informatívny článok aj s vašimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*