Mávate aj vy podráždené, zapálené a boľavé oči? Máme tu pre vás užitočné rady, ktoré pomôžu!

Pálenie, svrbenie a začervenanie sú len niektoré z nepríjemných očných ochorení. Našťastie existujú spôsoby, ako sa s nimi vysporiadať. Ako to už býva, na pomoc nám prichádza príroda.

Mali by ste tiež pamätať na ochranu citlivých očí pred vonkajšími faktormi. Slnečné okuliare sa musia stať súčasťou vašej základnej výbavy.

Keď to bolí, siahnite po koriandre a mlieku

Bolesť očí sa môže objaviť po mnohých hodinách práce pri počítači alebo pobyte v suchých či zadymených miestnostiach. Aby ste sa toho zbavili, pripravte si upokojujúce obklady.

Uvarte hrsť sušeného koriandra v 2 šálkach vody. Keď vychladne, použite ho na výplach očí niekoľkokrát denne.

Úžasné výsledky prinášajú aj teplé mliečne zábaly s medom (pol pohára mlieka a lyžica medu). Ponorte vatové tampóny do zmesi a položte na viečka na 10-15 minút.

Pri infekcii pomôže zemiak a levanduľa

Ak chcete pomôcť vyliečiť zápal a zmierniť jeho príznaky, vyskúšajte obklady zo surových zemiakov – plátky zeleniny priložte na viečka na 10-15 minút. Opakujte liečbu počas nasledujúcich 3-4 dní.

Rovnako účinné sú teplé vodné obklady s prídavkom aromatických olejov (levanduľa, ruža alebo harmanček). Stačí pridať asi tucet kvapiek oleja do veľmi teplej vody (horúcej, ale nie vriacej).

Potom do zmesi ponorte uterák, jemne ho vyžmýkajte a priložte na oči. Držte, kým uterák úplne nevychladne. Opakujte kúru 3 až 4 krát denne a rýchlo pocítite úľavu.

Dajte ľad na začervenané oči

Začervenanie očí, odborne nazývané hyperémia spojoviek, môže byť dôsledkom alergickej reakcie alebo vysychania jemných tkanív oka. Ak chcete okamžite stiahnuť rozšírené cievy, skúste ľad alebo mrazené jahody.

Stačí ich vybrať z mrazničky, zabaliť do vreckovky a priložiť na štvrťhodinu na oči.

Soľ a aloe vera pomôžu odstrániť opuchy

Sú užitočné, keď sa vaše očné viečka začnú cítiť ako vankúše. Tento neduh je obzvlášť bolestivý hneď po tom, ako vstanete z postele. Opuchy očných viečok sú najčastejšie spôsobené poruchou cirkulácie lymfy.

Aby ste sa ich zbavili, môžete použiť obklady z aloe – stačí extrahovať dužinu z listu aloe, rozdrviť ho a potom na 5-10 minút priložiť vatové tampóny namočené v ňom.

Podobné účinky dosiahnu obklady zo silne osolenej vody. V 1/3 šálky vriacej vody rozpustite lyžičku soli. Na zakrytie očných viečok použite teplú (ale nie horúcu!) zmes. Soľ “vytiahne” vodu a rýchlo odstráni opuchy.

Noste slnečné okuliare

Ostré slnečné svetlo môže podráždiť, vysušiť a niekedy aj popáliť sliznice očí a spôsobiť nepríjemné ochorenia. Preto noste slnečné okuliare počas slnečných dní. Nezabudnite však vyberať okuliare s UV filtrom.

Takéto kupované v stánku nespĺňajú tieto normy a môžu viac uškodiť ako pomôcť – tmavé sklá spôsobujú rozšírenie zrenice a nedostatok filtra ju robí zraniteľnou voči poškodeniu.

Nakŕmte svoje oči

Okrem pravidelného zvlhčovania sa oplatí starať aj o oči zvnútra. Jedzte mrkvu, pečeň a mliečne výrobky – obsahujú vitamín A, ktorý spomaľuje starnutie očí a zabraňuje zhrubnutiu spojoviek a rohovky.

Siahnite po kiwi, čiernych ríbezliach a citrusoch. Sú zdrojom vitamínu C, ktorý znižuje riziko poškodenia fotoreceptorov oka. Zaraďte do svojho jedálnička čučoriedky, čučoriedky a baklažány – sú bohaté na antokyány, ktoré chránia očné cievy.

Vychutnajte si špenát, obilné klíčky a zeler. Poskytujú luteín, ktorý chráni oko pred škodlivými účinkami UV žiarenia.

Dobre vedieť

Najčastejšou príčinou červených a pálených očí je nedostatok spánku. Červené oči však sprevádzajú konjunktivitídu, zápal rohovky alebo zelený zákal. Ak po niekoľkých dňoch nezmizne, musíte navštíviť lekára.

Na druhej strane chronický, opakujúci sa pocit pálenia môže byť príznakom syndrómu suchého oka. Opuchy pod očami môžu byť signálom narušeného obehu lymfy (lymfy).

Zdieľajte tento užitočný článok aj s priateľmi na Facebooku. Ďakujeme!
Written By
More from redakcia
5 poplašných signálov vo vašom tele, ktoré vám oznamujú, že ste v procese predčasného starnutia!
Po určitom čase je proces starnutia úplne prirodzený, ale ak začnete pociťovať...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *