“Menej známe” znamenie v ušiach a znaky, ktorým treba venovať pozornosť!

Na rakovinu každoročne zomierajú milióny pacientov, ale liek na ňu ešte nebol objavený. Rakovina vzniká, keď sa poškodené bunky delia a množia vlastnou rýchlosťou a vytvárajú nádory.

Môže sa začať kdekoľvek v tele, ale po spustení proliferácie nádory pravdepodobne napadnú susedné tkanivá. Podľa lekára Jiřího Kubeša z Protónového terapeutického centra v Prahe sa menej známy príznak môže objaviť v ušiach.

“Kľúčom k prežitiu je okamžitá detekcia”

Tak ako pri väčšine nádorových ochorení, aj tu platí, že odhalenie ochorenia v počiatočnom štádiu poskytuje najlepšie šance na prežitie. To je dôležité najmä v prípade rýchlo sa šíriacich nádorových ochorení, ktoré je najlepšie liečiť ešte v tkanive, v ktorom vznikli.

Napríklad rakovina krčka maternice môže začať kdekoľvek v tele, pretože metastázuje krvným alebo lymfatickým systémom do iných častí tela.

Dr. Kubes povedal: “Čím skôr sa rakovina diagnostikuje, tým lepší je výsledok.” “Napriek tomu, že ide o najrýchlejšie rastúci typ rakoviny na svete, o nádoroch hlavy a krku stále nie je dostatok informácií.”

Predpokladá sa, že výskyt rakoviny hlavy a krku sa čiastočne zvyšuje v dôsledku vyššieho výskytu ľudského papilomavírusu.

To spôsobuje, že bunky v zadnej časti krku sú abnormálne, čo je kľúčovým znakom rakoviny. Nádory rakoviny hlavy a krku sa často vyskytujú v nose alebo v hrdle, preto je prirodzené, že sa príznaky objavia práve v týchto oblastiach.

Podľa správy na stránke express.co.uk sa však niektoré menej známe príznaky môžu prejavovať aj na iných miestach.

Dr. Kubes dodal: “Existujú niektoré kľúčové príznaky, na ktoré si treba dávať pozor, zatiaľ čo niektoré sú menej známe.
Znaky, ktorým treba venovať pozornosť
  • Trvalé zapchávanie uší, napríklad keď sa do nich dostane voda, alebo pretrvávajúca bolesť ucha môžu byť príznakom rakoviny v tejto oblasti a jej okolí.
  • Otok v časti hrdla alebo nepríjemné pocity pri dotyku časti hrdla môžu byť tiež ukazovateľom.
  • Bolesti ďasien, vredy a bolesti zubov, biele alebo červené škvrny v ústach sú príznakmi, ktoré svedčia o ochorení.

Keďže príznaky rakoviny môžu byť nejasné a neurčité, veľký počet prípadov zostáva na začiatku neodhalený. Platí to najmä pre príznaky, ktoré sa objavujú v ústach – napríklad bolesť ďasien – pretože často súvisia so zlou ústnou hygienou alebo inými podobnými príčinami.

Dr. Kubes dodal: “Väčšina ľudí dokáže identifikovať vredy pod ďasnami, ktoré môžu nesprávne viesť k zubárovi.

A napokon, bolesť hrdla, ktorá trvá dlhšie ako dva týždne, alebo ak máte akékoľvek zmeny hlasu alebo chrapot, by mala byť “poplašným signálom”, ktorý vás okamžite zavedie k lekárovi.

Ak bol tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*