Museli jej amputovať prst kvôli vzácnej rakovine: Vznikla pri obhrýzaní nechtov…

Vedecky sa nazýva onychofágia a ide o škodlivý zlozvyk známy ako obhrýzanie nechtov. Je to stav, ktorý postihuje takmer každého piateho človeka a ktorý sa zo stresu a úzkosti vyvíja do závislosti.

Práve táto nepríjemná závislosť spôsobila, že Courtney Whithornová prišla o prst. Myslíme si, že je to neškodný zvyk, ale nie je to tak.

Courtneyin nešťastný prípad

Mladé austrálske dievča bolo spolužiakmi často šikanované a zrazu si začalo pravidelne hrýzť nechty. Stala sa takou závislou, že si do svojich 16 rokov prakticky odhryzla necht na palci. Hanbila sa za to, ako vyzerá a skrývala to pred všetkými, dokonca aj pred rodinou. Keď si však všimla, že jej necht začal černieť a infikoval sa, veľmi sa vyľakala. Bol celý rozškriabaný a krvácal.

Keď sa konečne odhodlala ísť k lekárovi, okamžite jej odstránili necht, celú jeho základňu a urobili biopsiu, ktorej výsledky boli šokujúce. Podľa odborníkov sa necht nedal opraviť. Diagnostikovali jej veľmi zriedkavú rakovinu kože s názvom akrolentiginózny melanóm. Aby zabránili šíreniu rakovinových buniek, museli Courtney amputovať prst.

Tipy proti obhrýzaniu nechtov!
 1. Veďte si denník a zaznamenávajte si faktory, ktoré vyvolávajú obhrýzanie nechtov. Za akých okolností to robíte.
 2. Fyzicky si zabráňte hrýzť ich. Vždy ich úhľadne zastrihnite, vyleštite. Používajte lak na nechty špeciálne určený na prevenciu obhrýzania nechtov.
 3. Skúste zistiť, čo je zdrojom stresu, ktorý vás núti obhrýzať si nechty. Ak sa vám to podarí odstrániť, môžete s týmto zlozvykom prestať.
 4. Zamestnajte svoje ruky. Píšte, varte, čítajte časopisy, nájdite si koníček.
 5. Doprajte si dostatok spánku a praktizujte niektoré relaxačné techniky. Meditujte, cvičte jogu, dýchacie cvičenia.
5 ďalších nebezpečných následkov obhrýzania nechtov…
 • 1. Škodí zubom
  Pri neustálej práci so zubami, najmä v detstve, môže ľahko dôjsť k ich deformácii a skresleniu skusu.
 • 2. Zhoršenie celkového zdravotného stavu
  Bez ohľadu na to, ako starostlivo dbáme na hygienu svojich nechtov, stále sa pod nimi nachádza nespočetné množstvo baktérií a nečistôt. Keď si obhrýzate nechty, môžu sa dostať do tráviaceho traktu a spôsobiť infekcie. Žuvanie nechtov je ešte nebezpečnejšie, pretože lak na nechty obsahuje veľa škodlivých chemikálií.
 • 3. Poškodenie nechtu
  Pri uhryznutí môžu baktérie preniknúť do hlbších vrstiev nechtu a okolitej kože a môžu dokonca viesť k vážnejším infekciám, hnisu a zápalu.
 • 4. Vývoj bradavíc
  Bradavice sa najčastejšie vyskytujú na rukách, pretože ich väčšinou spôsobujú vírusy, takže sa ľahko šíria obhrýzaním nechtov. Môžu sa rozšíriť z ruky na tvár alebo iné časti tela.
 • 5. Nákladná liečba
  Ak sa chceme nadobro zbaviť obhrýzania nechtov, musíme použiť iné metódy ako svoju vôľu. Každý, kto si niekedy obhrýzal nechty, vie, že nie je ľahké zbaviť sa tejto závislosti. Ak už spôsobuje iné problémy, budete musieť navštíviť špecialistov.
Podeľte sa o tieto informácie aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*