Na babkinu radu som pila cukrovú vodu a s mojím telom sa stal zázrak!

Je dokázané, že sacharidy zvyšujú športový výkon a maximalizujú vytrvalosť. Preto je v telocvičniach toľko energetických nápojov, energetických tyčiniek a kokteilov. Ale čo sladká voda?

Dennú dávku cukru už zvyčajne môžeme znížiť pomocou nealkoholických nápojov a džúsov, ale tieto zdroje sa nepovažujú za najlepšiu voľbu. Pozrime sa, čo môže pre vaše telo urobiť jednoduché riešenie, akým je sladká voda.

Sladká voda dodáva telu rýchlo energiu

Vieme, že príliš veľa cukru škodí vášmu zdraviu a odborníci na výživu odporúčajú, aby ste neprekročili 10 % denného príjmu kalórií. Niekedy však naše telo potrebuje okamžitú rýchlu dávku energie. Keď pijeme sladkú vodu, naše telo okamžite absorbuje molekuly cukru a bunky ich premieňajú na energiu.

Výskum ukázal, že sladká voda je oveľa lepším zdrojom energie ako sladené nápoje, ktoré si môžete kúpiť v obchode.

Z čoho sa vyrába sladká voda?

Vyžaduje si len použitie kryštálového cukru. Sacharóza alebo kryštálový cukor sa skladá z 2 molekúl cukru: glukózy + fruktózy. To telo využíva najefektívnejšie.

Prečo je sladená voda lepšia ako iné sladené nápoje?

Môže sa zdať, že ovocné šťavy, sýtené nealkoholické nápoje, energetické nápoje, vitamínové vody a športové nápoje majú rovnaké základné zložky ako sladká voda, ale nie je to pravda. Sladené nápoje, ktoré si kupujete, často obsahujú ďalšie zložky, ako je kofeín, arómy a farbivá. Sladké nápoje, najmä energetické nápoje, sú drahé, zatiaľ čo sladká voda je lacná a dá sa ľahko pripraviť doma.

Prečo si športovci vyberajú sladkú vodu?

Vedci zistili, že športovci, ktorí konzumovali sladkú vodu, sa zotavovali rýchlejšie a plynulejšie ako tí, ktorí konzumovali energetické nápoje. Ak teda bežíte maratón alebo cítite náhlu potrebu energie, nahraďte kupovanú vodu obyčajnou sladkou vodou.

Kedy je najlepší čas na jeho konzumáciu?

V mnohých situáciách môže byť potrebné zvýšiť príjem sacharidov:

  • Pred, počas a po cvičení.
  • Počas vysoko intenzívneho cvičenia: turistika, bicyklovanie, beh.
  • Dlhé prestávky medzi jedlami.
  • Vždy, keď potrebujete náhlu dávku energie.
Aké je odporúčané množstvo?

Samozrejme, treba ju konzumovať s mierou. Počas cvičenia s vysokou intenzitou, ako je napríklad cyklistika, sa odporúčajú 3 polievkové lyžice cukru za hodinu, zmiešané s 1,5 polievkovej lyžice v pohári vody. Pri menej intenzívnych aktivitách je toto množstvo polovičné. Ak nedochádza k výraznej fyzickej aktivite.

Podeľte sa o tento článok aj s Vašími priateľmi.
Written By
More from redakcia
Vynikajúci dezert na popoludňajší čaj, slivky pod drobenkou. Podáva sa teplý s kopčekom krémovej zmrzliny.
Jednoduchý recept na slivky pod drobenkou. Len 4 prísady: Slivky a klasická...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *