Namiesto prášku do pečiva potrebujete do cesta toto: Mnohé gazdinky to nevedia!

Oba prostriedky sú úžasné zvýrazňovače objemu, ale nie je jedno, kedy a s čím ich zmiešate. Už sa vám stalo, že v recepte bol prášok do pečiva, no vy ste mali doma len sódu bikarbónu?

V takýchto prípadoch vás určite napadlo či sa tieto dve zložky dajú nahradiť, keďže v zásade by obe mali slúžiť ľahkej a vzdušnej štruktúre koláčov. Kľúč je v chémii.

Jedlá sóda je alkalická látka, ktorá reaguje s čímkoľvek kyslým, ako je ocot, citrónová šťava, cmar alebo jogurt a vytvára bublinky oxidu uhličitého.

Len si spomeňme na detské pokusy, keď sme si z octu a sódy bikarbóny vyrábali sopku. Vďaka tejto reakcii bude mať naše cesto správnu konzistenciu a textúru.

Zároveň však sóda bikarbóna môže mať takýto kvasný efekt práve v dôsledku tepla, napríklad sa to stane, keď ju nasypeme do kuchynského odtoku a potom na ňu nalejeme horúcu vodu, a tak zabránime upchatiu.

Sóda bikarbóna koláč pekne nakysne – je to zlúčenina s alkalickým chemickým účinkom, teplom vzniká oxid uhličitý (vzduchové bublinky), to spôsobí, že koláčik rastie vyššie.

Do čoho ju pridáme?

Používame ju v receptoch, kde je kyslý chemický účinok, teda v ceste je ešte citrón, kyslá smotana, ocot, med alebo iné kyslé látky. Koláče vyrobené z jedlej sódy by sa však nikdy nemali skladovať voľne v chladničke, pretože absorbuje nepríjemné pachy.

Na druhej strane prášok do pečiva pozostáva zo sódy bikarbóny a zmesi nejakého kyslého prášku, a preto môže svoj fermentačný účinok uplatniť dvoma spôsobmi: buď keď navlhne a zreagujú kyslé alebo zásadité zložky, alebo jednoducho dôsledok tepla.

Prášok do pečiva má teda dvojitý účinok, a preto je oveľa účinnejší aj vtedy, keď naše jedlo neobsahuje dostatok kyslých prísad. Najdôležitejšie je pripraviť cesto na koláč s práškom do pečiva vždy tesne pred vložením do rúry. Ak to nedodržíme, koláčik sa veľmi nevydarí.

Nepridávajte viac, ako hovorí recept, pretože v tomto prípade sa koláč príliš nafúkne (a potom spadne).

Ako dlho môžeme tieto dva materiály skladovať?

Sóda bikarbóna vydrží dlho v chladnom a suchom prostredí, problematickejší je však prášok do pečiva. Keďže obsahuje kyslé aj zásadité zložky, môže po otvorení ľahko navlhnúť a stratiť svoj kvasný efekt. Preto ho neskladujte dlhšie ako jeden alebo dva mesiace!

Ako môžeme skontrolovať, či sú stále v poriadku?

Urobme si jednoduchý experiment: zmiešame štipku sódy bikarbóny a kvapku octu – ak bude bublať, môžete s ňou piecť. V prípade prášku do pečiva postačí aj obyčajná voda. Ak pení, je stále v prevádzkovom stave. V opačnom prípade môže ísť do koša!

Podeľte sa o tento užitočný článok aj so svojimi priateľmi a rodinou. 🙂

Written By
More from redakcia
Nepečená pochúťka s malým prekvapením!
Ste fanúšikovia nepečených pochúťok? Tento recept je naozaj vynikajúci a prekvapivou ingredienciou...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *