Nebezpečenstvá, ktoré spôsobuje brušný tuk a o ktorých takmer nikto nevie!

Mnohí ľudia sú náchylní na priberanie v oblasti brucha, čo ich trápi. Tento brušný tuk je nielen esteticky rušivý, ale môže spôsobiť aj vážne zdravotné problémy. Väčšina brušného tuku sa sústreďuje okolo životne dôležitých vnútorných orgánov, ktoré sú pod tlakom a zvyšujú riziko ochorení.

Prečo je brušný tuk problém?

Brušný tuk spôsobuje, že naše telo má pocit, akoby sme neustále trpeli zápalovým ochorením. Jedným z dôvodov je to, že naše brucho nielenže ukladá vrstvy tuku pod kožu, ale obklopuje aj naše životne dôležité orgány ako vankúš.

Tento viscerálny tuk telo prirodzene potrebuje a ak sa ho nahromadí nadbytok, nielenže zvyšuje riziko priberania, ale môže byť nebezpečný aj pre pečeň a pankreas, ale aj pre iné orgány.

Vypuklé brucho s hustou plávajúcou gumou svedčí o tom, že sa nadbytok uložil viscerálnym spôsobom. V takom prípade sa v našom tele môže vyvinúť zápalový stav a spôsobiť zmeny v hormonálnej rovnováhe. Tukové bunky nielenže ukladajú kalórie navyše, ale uvoľňujú aj hormóny a látky, na ktoré telo reaguje zápalom.

Množstvo brušného tuku, ktoré naše telo viditeľne ukladá, je do veľkej miery záležitosťou konštitúcie, ktorá závisí od individuálneho hormonálneho systému každého človeka. Anatomicky majú ľudia typu jablko tendenciu priberať na váhe v oblasti brucha, ale ukladaniu tuku možno čeliť zdravým životným štýlom a správnym cvičením.

Nebezpečenstvo brušného tuku:

Hormóny a zápalové látky vo viscerálnom tuku ovplyvňujú pečeň, čo môže viesť k zmene metabolizmu. Postihnuté sú aj obličky, pankreas a črevný trakt. Zápalová molekula vo viscerálnom tuku, interleukín 6, môže spustiť autoimunitnú reakciu, ktorá sa spája s týmito ochoreniami.

Tukové zásoby na bruchu zohrávajú významnú úlohu pri vzniku inzulínovej rezistencie, ktorá, ako všetci vieme, je predchodcom cukrovky. Vyššia hladina inzulínu je zodpovedná za účinnejšie ukladanie kalórií, čím sa samotné priberanie na váhe stáva samovoľným procesom, najmä ak sa konzumujú rýchlo vstrebateľné sacharidy.

Cytokíny, ktoré produkujú tuky a spôsobujú zápal, predstavujú problém pre srdce a cievny systém, pretože preťažujú pečeň, čo vedie k zvýšenej hladine cholesterolu a niektorých ďalších toxínov. To všetko výrazne prispieva k odvápňovaniu a upchávaniu tepien.

S nárastom viscerálneho tuku sa zvyšujú aj ukazovatele kardiovaskulárnych ochorení, ako sú triglyceridy, cholesterol a krvný tlak. Jedna štúdia zistila súvislosť medzi týmito ochoreniami a brušným tukom.

Účinky abdominálnej obezity:

Abdominálna obezita ovplyvňuje aj kognitívne funkcie, čo v najhorších prípadoch môže viesť k demencii. Výskum ukázal, že najviac postihnutý je hipokampus, pamäťové centrum nášho mozgu.

Hormonálne abnormality ovplyvňujú aj serotonín, galanín a ďalšie neurotransmitery v mozgu, ktoré nás chránia pred depresiou, úzkosťou a poruchami nálady. Bolo jasne preukázané, že vyššia hladina brušného tuku výrazne zvyšuje riziko depresie, najmä u žien. Vysoké percento telesného tuku ovplyvňuje pravdepodobnosť vzniku určitých typov rakoviny.

Priberanie na váhe môže viesť k možnému vzniku impotencie, riziku problémov so spánkom a nadmernému zaťaženiu niektorých kĺbov, ktoré sa tak stávajú náchylnejšie na opotrebovanie.

Zdieľajte tieto informácie aj so svojimi priateľmi.
Written By
More from redakcia
8 zdravotných problémov, o ktorých sme netušili, že sa dajú liečiť škoricou: Budete naozaj ohromení!
Škorica je obľúbené korenie s výraznou chuťou a liečivými účinkami na ľudský...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *