Hubové infekcie močových ciest a zápaly pohlavných orgánov: Dôvod, prečo sú časté v lete!

Nepríjemné príznaky, ako je pálenie močovej trubice, pálenie pri močení, svrbiace vyrážky na genitáliách, dramaticky znižujú kvalitu letných zážitkov pre mnohých. Bolesť pri močení sa medicínsky nazýva dyzúria a je obzvlášť častá. U značnej časti ľudí sa vyskytujú a opakujú infekcie močových ciest.

Huby močovo-pohlavného systému

Huby sú mikroorganizmy rozšírené v prírode. Väčšina húb je pre človeka prospešná alebo potenciálne patogénna, t. j. za určitých podmienok sa stáva patogénnou. Pri urogenitálnej mykóze sú najčastejším miestom výskytu plesňových infekcií pohlavné orgány a okolie pohlavných orgánov.

Ak je huba lokalizovaná alebo sa týka pohlavných orgánov, častými príznakmi sú svrbenie, bolesť, ťažkosti pri pohlavnom styku, nepríjemný zápach, zmena sekrécie, svrbenie, pálenie a bolesť. Huby milujú teplé a vlhké prostredie a darí sa im aj vo vlhkých oblastiach tela v blízkosti pohlavných orgánov, ako sú slabiny, zadok a vnútorná strana stehien.

Hubová infekcia v oblasti zadku a slabín je mierne nákazlivá a často sa prenáša priamym kontaktom s infikovanou osobou alebo predmetom, ktorý je nositeľom huby, a často sa prejavuje svrbivou, červenou vyrážkou, ktorá má často kruhový tvar, lokalizovaným začervenaním, svrbením alebo pálením v infikovanej oblasti, olupovaním kože, zmenou farby oblasti, krehkosťou.

Infekcie močových ciest a iné zápaly močovo-pohlavného systému

Infekcia močových ciest je infekcia, ktorá sa týka ktorejkoľvek časti močovo-pohlavných ciest (napr. obličiek, močovodov, močového mechúra, močovej trubice, prostaty, pošvy).

Väčšina infekcií sa týka dolných močových ciest, t. j. ide o cystitídu. Infekcie močových ciest, ako uviedla patologička Anastasia Moshovaki, nie vždy spôsobujú príznaky, ale ak sa tak stane, medzi príznaky patrí pretrvávajúca potreba močiť, pálenie, časté močenie, dyzúria, zakalený moč, zmena farby alebo zápachu moču, hematúria, bolesť panvy alebo brucha, zvýšenie telesnej teploty, bolesť chrbta, nevoľnosť, zvracanie.

Najčastejšie ide o kmene E. coli, streptokoky, prvoky alebo pohlavne prenosné patogény (pohlavné choroby).

Prečo sú plesňové infekcie a zápaly močových ciest časté v lete

Normálny imunitný systém má rôzne obranné mechanizmy, ktoré mu pomáhajú účinne sa brániť proti patogénom, ktoré ho ohrozujú. Kľúčovými obrannými mechanizmami sú kyslé pH moču, účinný výplach močového mechúra pri častom močení, toxické látky vylučované normálnym endotelom, normálna obranná flóra pošvy a čreva a pripravenosť bielych krviniek.

Keď endogénne obranné mechanizmy nedokážu čeliť problému, objavia sa nepríjemné príznaky zápalu a to bez ohľadu na ročné obdobie.

Určité faktory spojené s letom však vedú k nárastu tohto problému u mnohých ľudí:

  • Vystavenie kontaminovanej vode pri plávaní
  • Trávenie času v plavkách na plážach a bazénoch s pochybnou čistotou
  • Spoločné uteráky
  • Dlhodobá vlhkosť v plavkách a uterákoch, ktoré sa používajú bez dostatočného vysušenia, a tak sa stávajú vhodným miestom pre rozmnožovanie plesní a mikróbov.
  • Nedostatočná sterilizácia nástrojov a predmetov na miestach, ako sú hotelové kozmetické centrá
  • Nesprávne používanie nevhodných antiseptických prostriedkov, ktoré menia normálnu telesnú flóru po kúpaní v mori
  • Zvýšená sexuálna aktivita často bez použitia kondómov
  • Zvýšená sexuálna aktivita bez dodržiavania hygienických pravidiel (napr. používanie praktík, ktoré vystavujú vagínu a močovú trubicu priamo zárodkom z konečníka).
  • Chlór v bazéne, morská soľ, nevhodné plavky, spodná bielizeň, mydlá, parfumy a iné výrobky osobnej starostlivosti môžu spôsobiť alergické reakcie alebo podráždenie, ktoré vyvolávajú aseptické zápaly, pálenie alebo svrbenie.
Ak bol pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*