Nechávate si pred spaním vodu na nočnom stolíku? Pokiaľ áno, rozhodne ju ráno nepite. Toto je dôvod!

Patríte medzi tých, ktorí si dávajú na nočný stolík pohár s vodou, aby ste počas noci alebo ráno mohli napiť? Pokiaľ áno, v tom prípade robíte podľa odborníkov obrovskú chybu, z ktorej by ste sa mali poučiť.

Pitná voda na rozdiel od ostatných potravín neobsahuje cukry ani bielkoviny, ktorým sa darí mikróbom, takže je jasné, že mikróby za zlú chuť vody nemôžu.

Čo teda môže za to, že „odleženie“ voda nechutí dobre a nie je pre nás práve bezpečná? Počas noci do vody často preniknú malé čiastočky prachu a taktiež baktérie prenášané vzduchom.

Čím dlhšie je voda vystavená pôsobeniu vzduchu, tým viac sa absorbuje oxid uhličitý a dochádza k premene na kyselinu uhličitú. Voda tak po čase mení svoje chemické zloženie.

Pri uvoľnení jedného alebo dvoch protónov dochádza k premene kyseliny uhličitanov alebo hydrogénuhličitanov, čím sa následne mení jej pH. A práve to ovplyvňuje chuť vody, ktorá ráno rozhodne nie je dobrá.

Nedá sa povedať, že by odležanie voda bola pre človeka nebezpečná, ale odborníci túto vodu neodporúčajú piť. Ba naopak, odporúčajú čerstvú vodu ráno, najlepšie s kúskom citróna, čím naštartujete svoj metabolizmus.

Okrem toho voda ráno obsahuje čiastočky prachu a baktérie, ktoré sa prenášali vzduchom. Preto, až nabudúce budete ráno chcieť piť odležanú vodu, radšej vstaňte z postele a bežte si naliať čerstvú vodu s citrónom.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*