Necitlivosť prstov na rukách alebo nohách: Možné príčiny…

Necitlivosť končatín je príznakom rôznych ochorení, ktoré ovplyvňujú fungovanie nervového systému alebo krvného obehu. Necitlivosť je často sprevádzaná brnením prstov a táto kombinácia príznakov sa nazýva parestézia.

Najčastejšie ochorenia a poruchy spojené s týmto príznakom sú:

1. Artritída

Zápal jedného alebo viacerých kĺbov, ktorý sa okrem iného prejavuje bolesťou a obmedzenou pohyblivosťou v postihnutej oblasti.

2. Syndróm karpálneho tunela

Zápästie je obklopené pásom vláknitého tkaniva, ktoré podopiera kĺb. Medzi týmto pásom a zápästnou kosťou sa nachádza karpálny tunel. Cez karpálny tunel prechádza tzv. stredový nerv, ktorý umožňuje prenos vonkajších podnetov z prstov.

Opuch tkanív v karpálnom tuneli vedie k podráždeniu stredového nervu. Podráždenie následne spôsobuje znecitlivenie prstov a tento stav je známy ako syndróm karpálneho tunela.

3. Diabetes 1. typu a diabetes 2. typu

Dlhodobé poškodenie nervov v dôsledku nedostatočného spracovania glukózy v krvi sa často prejavuje parestéziou.

4. Skleróza multiplex

Skleróza multiplex je autoimunitné ochorenie, ktoré vedie k demyelinizácii nervových buniek v mozgu a mieche. V dôsledku degenerácie sa časti nervových buniek, ktoré prenášajú rôzne impulzy do ostatných buniek tela, stávajú nefunkčnými.

5. Periférna neuropatia

Ide o poruchu funkcie iných nervov, ako sú nervy v mozgu a mieche. Necitlivosť je v tomto prípade zvyčajne “symetrická”, t. j. postihuje obe ruky alebo obe nohy.

6. Periférne arteriálne ochorenie

Ide o zúženie alebo upchatie tepien v dôsledku nahromadenia aterosklerotických plátov. Rizikovými faktormi periférneho arteriálneho ochorenia sú vysoká hladina cholesterolu, cukrovka, hypertenzia, nedostatok fyzickej aktivity a zvýšená hmotnosť.

7. Stlačenie nervu

Príčinou je nadmerný tlak na periférny nerv, ktorý vedie k jeho podráždeniu alebo poškodeniu. Periférne nervy sú tie, ktoré sa nenachádzajú v mozgu alebo mieche. Tento stav je spojený s chronickým lumbagom a cervikálnym syndrómom.

8. Raynaudov syndróm

Vyznačuje sa zmenami farby kože končatín (bledá a potom tmavá a červená koža) zvyčajne po vystavení nízkym teplotám. Syndróm je výsledkom opakovaných kŕčov krvných ciev.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*