Nemýľte si ju s burinou: Je to jedna z najliečivejších bylín!

Táto rastlina pochádza pôvodne z Indie a Perzie, odkiaľ sa však rozšírila takmer do celého sveta. V niektorých krajinách sa dokonca pestuje a používa ako potravina. Bohužiaľ, vo väčšine ostatných krajín sa považuje za burinu, a preto sa zo záhrad a parkov odstraňuje a následne vyhadzuje.

Čo je to za rastlina?

Portulaka zeleninová (Portulaca oleracea) je bežná rastlina, ktorú pravdepodobne nájdete vo svojej záhrade. Má žlté kvety a hrubé mäsité listy. Dá sa bežne konzumovať, ale najzaujímavejšie sú jej výživové a liečivé vlastnosti.

Semená portulaky zeleninovej prežívajú v rôznych klimatických pásmach. Sú mimoriadne odolné a môžu prežiť v zemi až 40 rokov, čakajúc na vhodné podmienky na vyklíčenie. Vďaka tomu sa dokázala rozšíriť po celom svete.

Táto odolná a trváca liečivá rastlina je mimoriadne prospešná pre imunitný systém a celkové zdravie človeka. Niekedy sa nazýva aj prasačia burina, pretože prasiatka ju majú veľmi rady. Určite je to pre ne oveľa lepšia strava ako geneticky modifikované krmivá, ktoré sa používajú v súčasnosti.

Nutričné zloženie

Čerstvé listy portulaky zeleninovej obsahujú prekvapivo viac omega-3 mastných kyselín ako mnohé rybie oleje. Má tiež jeden z najvyšších obsahov betakaroténu, formy vitamínu A, spomedzi známych druhov zeleniny. Vitamín A je dôležitý pre zdravie očí a výborne chráni pred viacerými druhmi rakoviny.

Listy sú tiež plné dvoch mimoriadne silných antioxidantov. Ide o betalínové alkaloidné pigmenty žltý betaxantín a červený betacián. Oba tieto pigmenty majú silné antimutagénne a antioxidačné účinky.

Okrem toho obsahuje veľké množstvo nasledujúcich látok:

 • vitamín C
 • vitamíny skupiny B vrátane niacínu a riboflavínu
 • karotenoidy
 • vápnik
 • horčík
 • draslík
 • železo
 • meď
Zdravotné účinky

Z mnohých zdravotných prínosov kríkov spomeňme aspoň tie najdôležitejšie:

 • Zdravie srdca a ciev

Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín výrazne pomáha udržiavať srdce v dobrom stave. Omega-3 kyseliny znižujú hladinu zlého cholesterolu v krvi a chránia tak pred arteriosklerózou, infarktom a mŕtvicou.

 • Úbytok hmotnosti

Táto rastlina obsahuje málo kalórií a veľa vlákniny, vďaka ktorej sa človek cíti sýty. Pomáha tak pri chudnutí.

 • Hyperaktivita u detí

Štúdie poukazujú na pozitívny vplyv omega-3 kyselín na zníženie vývinových porúch u detí, ako je ADHD alebo hyperaktivita.

 • Poruchy trávenia

V čínskej medicíne sa cirok používa na liečbu hnačky, krvácania do čriev, úplavice a hemoroidov.

 • Kožné problémy

Portulaka zeleninová dokáže liečiť viaceré kožné ochorenia, keď sa dužina aplikuje povrchovo, zmierniť opuchy po uštipnutí hmyzom, redukovať vrásky alebo odstrániť jazvy.

 • Prevencia rakoviny

Vysoký obsah vitamínu C, A a antioxidantov zabraňuje vzniku rakoviny. Chráni bunky pred poškodením voľnými radikálmi.

 • Osteoporóza

Minerály obsiahnuté v tejto rastline chránia kosti pred osteoporózou. Je to spôsobené najmä vápnikom, horčíkom, železom a mangánom.

 • Červené krvinky a krvný obeh

Vysoký obsah železa a medi stimuluje tvorbu červených krviniek, urýchľuje hojenie tkanív a orgánov a zlepšuje metabolizmus.

 • Podporuje zdravie vlasov a nechtov

Ak trpíte vypadávaním vlasov alebo lámavosťou nechtov, shrucha môže tieto problémy účinne liečiť.

Najdôležitejšie informácie

Konzumácia portulaky zeleninovej má jedno obmedzenie. Okrem prospešných látok obsahuje pomerne veľa šťavelanov, ktoré môžu prispievať k tvorbe obličkových kameňov. Preto ak máte sklon k obličkovým kameňom alebo trpíte iným ochorením obličiek, konzumujte ju s mierou alebo sa jej úplne vyhnite.

Ako vidíte z tohto článku, portulaka zeleninová má mnoho výživových a zdravotných výhod, a preto by sa mala považovať za liečivú rastlinu a nie za burinu. Pri množstve peňazí, ktoré dnes ľudia míňajú na výživové doplnky a vitamíny, by konzumácia tejto byliny mohla znamenať nielen výrazné zlepšenie zdravia, ale pre mnohých aj veľkú finančnú úsporu.

Ak sa Vám článok páčil, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi a rodinou,

Written By
More from redakcia
Tu je 5 veľmi praktických tipov, ktoré vám môžu výrazne uľahčiť život!
Každý už pozná zdravotné a domáce výhody jedlej sódy. Používajte ho na...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *