Neobvyklé príčiny syndrómu deravého čreva: Bola som prekvapená, keď mi lekár povedal, že problémy môže spôsobiť nielen jedlo…

Problémy môže spôsobiť nielen jedlo

Syndróm deravého čreva a iné gastrointestinálne ťažkosti sú čoraz častejšími poruchami. Toto nepríjemné ochorenie spôsobuje nielen fyzické, ale aj psychické ťažkosti. Ovplyvňuje fungovanie celého organizmu.

Na prevenciu a liečbu črevných problémov je veľmi dôležité dodržiavať optimálnu stravu. Okrem výživy existujú aj ďalšie faktory, ktoré môžu spôsobiť syndróm deravého čreva.

  • Pretrvávajúce chronické stavy nervového napätia môžu byť príčinou syndrómu deravého čreva.

Stres negatívne ovplyvňuje myseľ a telo. Príslovie “v zdravom tele zdravý duch” má svoj dôvod.
Psychika veľmi silno ovplyvňuje telo. Nájdenie spôsobov, ako sa uvoľniť a zbaviť napätia po náročnom dni, môže zaručiť dlhšiu pohodu a môže tiež liečiť telesné dysfunkcie.

Jedným z dôležitých prostriedkov na zmiernenie stresu je fyzická aktivita. Treba ho však primerane dávkovať, pretože jeho nadmerné množstvo môže viesť k syndrómu deravého čreva.

  • Existuje podozrenie, že so syndrómom deravého čreva môžu súvisieť aj vývojové a autistické poruchy.

Potvrdzuje to aj britská štúdia autistických detí. Overovanie súvislostí medzi autizmom a syndrómom deravého čreva stále prebieha.

  • Na zozname podozrivých sú najmä protizápalové lieky, steroidy, antikoncepcia alebo populárny aspirín, ktoré môžu spôsobiť syndróm deravého čreva.

Antibiotiká majú aj škodlivý účinok, preto je primeraná probiotická liečba počas liečby antibiotikami taká dôležitá. Hormonálna nerovnováha a najmä ochorenie štítnej žľazy sú príčinou mnohých závažných gastrointestinálnych ťažkostí. Jedným z nich môže byť syndróm deravého čreva.

Vplyv hormónov na črevá je vzájomný, čo znamená, že správna funkcia tráviaceho traktu môže tiež podporiť optimálnu tvorbu hormónov.

  • Infekcie tela

Baktérie, plesne a parazity v tele majú za následok oslabenie imunity a poruchy funkcie mnohých dôležitých orgánov. Negatívne ovplyvňujú aj črevné steny, čo vedie k tvorbe mikroskopických netesností. Toxíny prechádzajúce cez tieto drobné lézie však môžu viesť k otrave celého tela.

Syndróm deravého čreva vedie k ďalšiemu poklesu imunity a následne k ďalším bakteriálnym infekciám.

Správna strava, čas na oddych a pravidelné zdravotné prehliadky sú spôsoby, ako udržať celé telo v dobrej kondícii. Pretože na opätovné uzavretie čreva je potrebný čas – prevencia je lepšia ako liečba. Je vhodné mať tieto faktory na pamäti a pokiaľ možno sa vyhnúť negatívnym aspektom.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*