„Nevinný“ príznak, ktorý je predzvesťou Alzheimerovej choroby!

Alzheimerova choroba je v súčasnosti veľmi rozšíreným ochorením na celom svete. Veľakrát je aj predispozícia pohlavného materiálu, ale môže sa prejaviť aj bez neho.

Toto je dobre známa choroba mysle, ktorá spôsobuje veľkú stratu pamäti. Ako bolo diagnostikované americkým lekárskym výskumom, ľudia, ktorí spia časom čoraz ľahšie, vykazujú zvýšené hladiny toxických bielkovín v mozgu, čo je znakom Alzheimerovej choroby.

Zlý spánok je príznakom Alzheimerovej choroby.

Postihnutý sa často prebúdza unavený bez toho, aby sa počas noci a spánku cítil svieži. Argument amerického výskumu na túto tému to vysvetľuje tým, že zistil, že starší ľudia majú v mozgu menej pomalé vlny, ktoré sa vyskytujú v najhlbšom štádiu spánku a pomáhajú s pamäťou, akumulujú aj toxický tau proteín, ale aj toxický proteín beta amyloid.

Treba spomenúť, že Alzheimerova choroba sa prejavuje u starších ľudí a extrémne zriedkavo u mladších ľudí.

Vedci pod vedením odborného asistenta neurológie Brendana Lucciho z University of Washington School of Medicine, ktorý vydal príslušnú publikáciu v americkom lekárskom časopise „Science Translational Medicine“, študovali a „experimentovali“ na 119 ľuďoch starších ako 60 rokov, z ktorých 80 bolo kognitívne zdravých, zatiaľ čo zvyšok mal mierne kognitívne problémy.

Alzheimer: Čo hovorí vedúci výskumu.

Kľúčové nie je to, koľko kto spí, ale kvalita spánku. “Ľudia so zvýšenou patológiou tau v skutočnosti spia viac v noci a tiež si zdriemnu počas dňa, ale nemajú kvalitný spánok,” povedal doktor Lucci.

„Nepredpokladá sa, že monitorovanie spánku nahradí zobrazovanie mozgu alebo analýzu mozgovomiechového moku, ale môže pôsobiť ako doplnok na zistenie skorých príznakov Alzheimerovej choroby.

Je to niečo, čo sa dá časom ľahko sledovať a ak sa niekomu zmenia spánkové návyky, tak to môže byť pre lekárov indícia, že by sa tomu človeku mali viac pozrieť do mozgu,“ dodáva šéf výskumu.

A pokračuje:

„Meranie toho, ako ľudia spia, môže byť neinvazívnym spôsobom diagnostiky Alzheimerovej choroby pred alebo tesne predtým, ako sa u ľudí začnú objavovať problémy s pamäťou a myslením,“ dodal americký neurológ.

Na základe tohto výskumu môže spánok človeka dať skorý signál, či ho nepostihla Alzheimerova choroba.

To znamená, že pri správnych ťahoch a včasnej diagnostike môže existovať tak, aby si každý človek „zasiahnutý“ touto chorobou mohol okamžite zabezpečiť čo najlepšiu kvalitu života.

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*