Nevyhľadanie pomoci môže stáť diabetika život. Nie každý človek ležiaci na zemi je opilec. TOTO sú príznaky, kedy treba zavolať pomoc!

  • Existujú dva typy cukrovky. Typ 1 sa nazýva choroba z nedostatku inzulínu a je pravdepodobnejšie, že sa u neho budú častejšie vyskytovať nevoľnosti.

Zvyčajne postihuje deti a mladých ľudí a tí zvyčajne potrebujú inzulín do konca života, čo znamená, že ak ho nedostanú včas, môžu upadnúť do kómy.

  • Typ 2 sa zvyčajne vyvinie v dospelosti a často stačí zmena životného štýlu a lieky, ale v ťažších prípadoch je potrebná aj suplementácia inzulínom.

V oboch prípadoch je potrebné sledovať stravu a výživu, ale problémom môže byť aj nesprávne stravovanie. Ľudia v okolí ľudí s cukrovkou si tiež musia byť vedomí príznakov tohto ochorenia. Je dôležité rozpoznať, kedy je hladina glukózy v krvi príliš nízka (hypoglykémia) alebo príliš vysoká (hyperglykémia), aby si mohli správne pomôcť.

Žiaľ, pacienti sa niekedy môžu cítiť zle v neznámom prostredí a v takom prípade potrebujú pomoc iných, ktorých nepoznajú. Žiaľ, mnohí ľudia si myslia, že sú opití, pretože mnohé príznaky môžu byť zavádzajúce, preto vždy skontrolujte príčinu ochorenia a pokúste sa pomôcť alebo zavolajte záchranku.

Príznaky nízkej hladiny cukru v krvi:

– slabosť
– tremor
– bledosť
– potenie
– závraty
– strata koncentrácie
– plač, úzkosť
– nevoľnosť
– nezreteľná reč
– poruchy zraku
– rýchly pulz
– sipot
– kŕče
– nervozita, agresivita
– strata vedomia

Tieto príznaky sa najčastejšie zamieňajú s opilosťou, niekedy až do takej miery, že pacient je taký zmätený, že hypolikémiu ani nerozpozná, ale potrebuje naliehavú pomoc. Počas epizódy nemusia byť prítomné všetky príznaky, niekedy len 1 alebo 2.

Ak to stav pacienta ešte dovoľuje, treba mu podávať glukózu, obyčajný granulovaný cukor alebo potraviny s vysokým obsahom cukru. Ak je v bezvedomí a nedokáže ich prehltnúť, nenúťte ho, ale uložte ho do stabilizovanej polohy na boku a zavolajte záchranku; po rýchlej injekcii glukózy sa zvyčajne rýchlo prebudí.

Príznaky zvýšenej hladiny glukózy v krvi:

– ovocný dych
– nevoľnosť, vracanie
– prerušované dýchanie
– sucho v ústach
-pociťuje smäd
– zvýšený pulz
– bolesť žalúdka
– časté močenie

Zdieľajte tento článok aj s ostatnými a snažme sa pomáhať….

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*