Niektorí ľudia veria, že únava je normálnou súčasťou starnutia. Možno však nepovažovali za súvisiaci a liečiteľný dôvod tejto únavy: Anémia z nedostatku železa.

Niektorí ľudia veria, že únava je normálnou súčasťou starnutia. Možno však nepovažovali za súvisiaci a liečiteľný dôvod tejto únavy: anémia z nedostatku železa.

Jeden zo 6 dospelých vo veku nad 65 rokov má anémiu, stav spôsobený tým, že nemá dostatok zdravých červených krviniek na prenos dostatočného množstva kyslíka do celého tela.

Najčastejšie je to preto, že železo potrebné na tvorbu týchto buniek chýba, čo vedie k anémii z nedostatku železa.

Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to môže stať.

Príčiny anémie

Gastrointestinálne problémy môžu vášmu telu brániť v získavaní železa z potravín, ktoré jete.

„S pribúdajúcim vekom môžu bunky vo výstelke žalúdka odumierať, takže železo neabsorbujete správne,“ hovorí pre Washington Post Michael Auerbach, profesor medicíny na Georgetownskej univerzite.

Niektoré lieky, ako sú lieky na GERD, môžu tiež ovplyvniť metabolizmus železa. Denné užívanie nízkych dávok aspirínu zvýšilo riziko anémie o 20 percent u starších dospelých, podľa štúdie z roku 2023 publikovanej v Annals of Internal Medicine.

Aspirín môže spôsobiť gastrointestinálne krvácanie a znížiť hladinu železa stratou krvi. Základný zdravotný problém môže tiež spôsobiť nedostatok železa, hovorí Caroline Cromwell, odborná asistentka medicíny na Icahn School of Medicine na Mount Sinai.

Niektoré stavy bežné u starších dospelých – ako sú vredy, polypy hrubého čreva a rakovina – môžu spôsobiť vnútorné krvácanie.

Ak máte podozrenie, že máte málo železa alebo máte príznaky anémie, ako je únava, závraty, dýchavičnosť a studené ruky alebo nohy, pred prijatím akýchkoľvek opatrení navštívte svojho lekára.

Uspokojenie vašich potrieb v oblasti železa

Muži a ženy nad 50 rokov potrebujú 8 miligramov železa denne. “Väčšina dospelých dostáva dostatok železa prostredníctvom stravy,” hovorí Vijaya Surampudi, odborný asistent medicíny v Centre pre ľudskú výživu UCLA.

Ale vegáni a vegetariáni môžu potrebovať prijať až 15 mg. Je to preto, že telo absorbuje iba 11-10% železa v rastlinách a potravinách obohatených železom v porovnaní s 25-30% železa nachádzajúceho sa v mäse, rybách a hydine.

Aby ste pomohli absorbovať železo z rastlinných potravín, jedzte tie s vitamínom C (ako sú citrusové plody, paradajky, paprika a brokolica) v rovnakom jedle. Výskum ukazuje, že vám to môže pomôcť získať až sedemkrát viac železa z rastlinných zdrojov.

Myslite aj na to, čo pijete. Káva a čaj znižujú vstrebávanie železa. Antioxidanty v týchto nápojoch nazývané polyfenoly sa môžu viazať na železo, čím bránia jeho vstupu do krvného obehu. Prestaňte piť tieto nápoje hodinu alebo viac pred jedlom.

Potraviny bohaté na železo

Železo sa nachádza v živočíšnych aj rastlinných potravinách. Tu sú niektoré hlavné zdroje železa:

 • Obohatené raňajkové cereálie, 1 porcia: 18 mg.
 • Ustrice, varené, 85 gramov: 8 mg.
 • Biela fazuľa, konzervovaná, 1 šálka: 8 mg.
 • Šošovica, varená, 1 šálka: 6 mg.
 • Tofu, 1 šálka: 6 mg.
 • Hovädzie mäso, varené, 113 gramov: 4 mg.
 • Zemiaky, pečené, stredne veľké so šupkou: 2 mg.
 • Tekvicové semienka, 28 gramov: 2 mg.
 • Varené paradajky, konzervované, ½ šálky: 2 mg.
 • Chlieb, biely alebo celozrnný, 1 krajec: 1 mg.
 • Kuracie mäso, pečené, 113 gramov: 1 mg.

Mali by ste užívať doplnok železa?

Vzhľadom na tieto informácie môžete byť v pokušení užiť železné tabletky. Nerobte to bez toho, aby ste sa porozprávali so svojím lekárom.

Existujú aj iné typy anémie a doplnky výživy môžu maskovať príznaky anémie z nedostatku železa. To môže oddialiť diagnostiku akéhokoľvek zdravotného problému, ktorý spôsobuje nedostatok železa.

Nadbytok kovu môže spôsobiť tráviace problémy, ako sú kŕče a nevoľnosť. A z dlhodobého hľadiska sa železo môže hromadiť a poškodzovať orgány, kde sa ukladá, ako je pečeň alebo srdce.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*