Počuli ste už o mníšskom korení? Spozornieť by mali hlavne ženy…

Nie nadarmo sa mníšskemu koreniu alebo Vitex jahňací (vitex agnus castus) hovorí prirodzený stabilizátor a stimulátor hormónov u žien.

Pôsobí na ne mimoriadne priaznivo a dokáže účinne uľaviť od najtrvalejších príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS), ktoré sú zvyčajne spojené s nadmernou podráždenosťou, zmenami nálad, bolesťami hlavy a opuchmi.

 

Okrem toho podporuje aj prácu pečene a nášho močového systému. Má tiež diaforetické, diastolické, choleretické, dezinfekčné a antipyretické vlastnosti a tiež podporuje laktáciu a podporuje liečbu neplodnosti u žien.

Liečivou surovinou je plod mníšskeho korenia, ​​ktorý pripomína korenie. Obsahuje celý zoznam cenných živín, ako sú silice, glykozidové iridoidy, flavonoidy, diterpény a mastné kyseliny.

Najjednoduchší spôsob, ako využiť prospešné vlastnosti bylinky, je pripraviť si na jej základe infúziu alebo tinktúru.

Prax ukazuje, že pravidelné dopĺňanie tohto korenia priaznivo pôsobí na hormonálnu rovnováhu u žien, zmierňuje nežiaduce prejavy predmenštruačného syndrómu – ako je precitlivenosť, silné bolesti brucha či citlivosti prsníkov – a menopauzy.

Bylinkári tiež uvádzajú, že dokáže regulovať menštruačné cykly u žien, podporuje laktáciu, u mužov predchádza predčasnej ejakulácii, znižuje horúčku, prináša úľavu v stresových situáciách a dezinfikuje rany.

Laktácia a neplodnosť

Pri dopĺňaní rastlinky by mali byť obozretné najmä ženy, ktoré čakajú bábätko, no bez obáv po nej môžu siahnuť aj mladé mamičky. Koniec koncov, je to železná zložka bylinných zmesí, ktoré podporujú tvorbu mlieka z nejakého dôvodu.

A čo viac, mníšske korenie alebo Vitex jahňací sa ukázalo byť účinné pri liečbe neplodnosti, čo potvrdili aj vedci. Ukazuje sa, že u všetkých pacientov podstupujúcich pozorovanie a liečbu sa hladina progesterónu výrazne zvýšila.

Kde ho kúpiť?

Vitex jahňací vo forme rôznych farmaceutických prípravkov je možné zakúpiť v bylinkárňach. Oveľa priaznivejší vplyv na zdravie ale majú tinktúry či výťažky z neho.

Written By
More from redakcia
Čaj rooibos: Zázračný nápoj, ktorý posilňuje vaše zdravie!
Čaj rooibos môže byť práve tým nápojom, ktorý vaše telo potrebuje na...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *