Počuli ste už o zlatom mlieku? Stimuluje imunitu, znižuje horúčku a regeneruje pečeň!

V ére pandémie a sezónnych chrípkových prípadov je stimulácia a posilnenie imunitného systému prioritnou úlohou. Preto už len z tohto dôvodu sa oplatí siahnuť po produktoch, ktoré nám v týchto činnostiach pomôžu. Do zoznamu potrebných špecifík patrí okrem iného aj zlaté mlieko, ktoré blahodarne pôsobí na organizmus vďaka zlatému koreniu, teda kurkume. V čom nám – okrem podpory boja s infekciami – pomôže titul zlaté mlieko? Poďme sa na to pozrieť!

Radosť z pitia zlatého mlieka má korene v ajurvédskej medicíne. Ako viete, v medicíne horlivo siaha po prírodných produktoch. Teraz, keď sa o zdravie a fungovanie imunitného systému treba starať mimoriadne opatrne. Vzhľadom na obdobie pandémie a chrípky sa určite oplatí piť tento nápoj pravidelne. Kurkuma, ktorá je základom zlatého nápoja – stimuluje imunitný systém mnohými spôsobmi a zlepšuje vstrebávanie živín.

Priaznivci prírodnej medicíny zdôrazňujú, že „kráľovský nápoj“ – ako sa zlatému mlieku často hovorí – treba zaradiť do denného jedálnička profylakticky aj núdzovo, keď už telo napadla choroba. Podporuje boj proti rôznym vírusovým infekciám, pomáha znižovať horúčku, upokojuje aj bolesť hrdla a pretrvávajúci chrapot. Preto ho možno pokojne považovať za prírodné antibiotikum.

Veľa sa hovorí aj o blahodarných účinkoch zlatého mlieka na prácu a regeneráciu pečene, podieľa sa na detoxikácii organizmu, podieľa sa na stimulácii tráviaceho systému (napr. predchádza zápche a plynatosti) a jeho upokojujúcom účinku. (napr. pomáha pri zaspávaní). Všetky tieto benefity možno umocniť obohatením receptúry zlatého mlieka o kajenské korenie, zázvor, škoricu alebo med. Všetky tieto podporujú telo v boji proti rôznym infekciám.

Príprava zlatého mlieka je veľmi jednoduchá. Potrebujete mať kurkumu (2-3 polievkové lyžice) a najlepšie prepustené maslo. Účinky zlatého mlieka navyše umocnia aj vyššie spomínané koreniny, ako je med, kajenské korenie či škorica (2-3 štipky). Okrem toho potrebujete 1/2 pohára vody. Základom zlatistého moku je kurkumová pasta. Ako ho pripraviť?

Kurkumu musíte pridať do vriacej vody a pravidelne miešať (po celú dobu vrieť), kým nedosiahnete konzistenciu pasty. (Ak je príliš hustá, pridajte viac vody). Nakoniec vložte kurkumovú pastu do sklenenej nádoby a ochlaďte ju. Na jednu porciu zlatého mlieka budete potrebovať lyžičku kurkumovej pasty, pohár mlieka a 1/2 lyžičky prepusteného masla. (Mlieko je potrebné zohriať, pridajte doň kurkumovú pastu, maslo a korenie.)

Zlaté mlieko možno piť pravidelne, pri infekcii aj 2-3x denne v niekoľkohodinových intervaloch. Môžu sa podávať aj deťom (cca 3-4 roky) niekoľkokrát týždenne. Rovnako ako pri iných špecifikách sa však odporúča striedmosť a opatrnosť. Obzvlášť opatrní pri pití zlatého mlieka by mali byť hypertenzia, žalúdočné vredy, alergie a tehotné ženy. Vo všetkých týchto môže zlaté mlieko spôsobiť vedľajšie účinky; ako je podráždenie žalúdka, dýchavičnosť, vyrážka a kontrakcie maternice.

Ak je pre Vás tento článok užitočný, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*