Popáleniny? Toto vám poskytne okamžitú prvú pomoc a úľavu!

Bolesť, opuch aj začervenanie. Toto všetko vás čaká, keď sa dostanete „do krížika“ s niečím horúcim. Pokiaľ ale máte po ruke med, alebo nechtík, ste zachránení!

Spálili ste sa pri varení, pečení alebo prikladaní do krbových kachlí? Áno, aj také nehody k životu patria. Aj keď by sme sa im samozrejme veľmi radi vyhli! V týchto nepriaznivých situáciách rozhodne nie je čas na úvahy, nadávky ani sťažnosti mierené k nepriazni osudu. Musí sa konať! Ktoré domáce prostriedky poskytnú okamžitú prvú pomoc?

Aloe vera ako záchranca

Podľa istej zahraničnej štúdie z roku 2007, ktorej poznatky zverejnil magazín European Journal of Burn Care, snáď nie je účinnejší liek ako aloe vera. Doslovne sa v nej uvádza, že gél z tejto blahodarnej rastliny podstatne urýchľuje hojenie popálenín prvého a druhého stupňa. Úplnou samozrejmosťou je aj úľava od bolesti, zníženie rizika zápalov a zmenšenie rysujúceho sa opuchu. Autori tohto výskumu to prisudzujú jedinečnej kombinácii esenciálnych kyselín, vitamínov a minerálov, ktoré sukulentná rastlina obsahuje. Ovšem pozor – naozaj viete, ako s ňou v praxi pracovať? Vždy je nutné oddeliť latexovú vrstvu, ktorá sa nachádza tesne pod povrchom listov. Táto horká časť je totiž mierne toxická v niektorých prípadoch môže zarobiť na nepríjemné komplikácie.

Oslaďte to bolesti medom

Med patrí do bežnej kuchynskej výbavy a to nielen v zime. Už ste počuli o tom, že aj on spálenej pokožke svedčí? Najstaršie využívané sladidlo v dejinách ľudstva podporuje liečbu stimuláciou imunitného systému. Jeho zložky tiež upokojujú akékoľvek podráždenie a prispievajú k svižnejšej regenerácii poškodených buniek. Odborná tlačová správa publikovaná v časopise New Zealand Medical Journal spomína aj medové protizápalové pôsobenie, ktoré proces zotavenia veľmi uľahčuje.

Nechtík lekársky vás nenechá v probléme

Z výskumu, o ktorom informuje zase prestížny žurnál Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition, vyplýva, že vonkajšie použitie nechtíka lieči aj najvyšší stupeň popálenín. Tento spojenec je preto vhodnou alternatívou! Použiť môžete nechtíkový výluh, avšak ani domáca masť sa neminie účinkom. O dôvod viac, prečo si ju pripraviť do zásoby, že?

Ak sa Vám tento článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi :). Ďakujeme.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*