Poznáte TIGRIU MASŤ? Je považovaná za jednu z najznámejších prípravkov proti bolesti svalov a kĺbov na svete.

Tigria masť je dlhodobo používaný prípravok na zmiernenie bolesti. Jeho hlavnými zložkami sú gáfor a mentol, ktoré pomáhajú zmierňovať svalové a kĺbové ťažkosti a zároveň poskytujú chladivý pocit. V čom spočíva tajomstvo jeho účinnosti?

Starobylý recept

Čínski bylinkári a lekári už po stáročia tradične používajú liečivé rastliny na zmiernenie bolesti pomocou bylinnej masti, oleja, pleťovej vody alebo obkladov z listov.

V roku 1870 urobil bylinkár Aw Chu Kin v Rangúne v Barme objav.

Z kombinácie gáfru, esenciálneho oleja z kajeputu (malajský názov pre “biele drevo”), škorice, mentolu a klinčekov vytvoril mazivo, ktoré zmierňuje bolesť.  Pravdepodobne je pomenovaná a označená symbolom tigra na obale, aby sa zdôraznila sila a moc tohto zvieraťa a zároveň sa porovnávala sila účinku tejto masti s ním. Odvtedy je Tigria masť považovaná za jednu z najznámejších prípravkov proti bolesti na svete.

Prírodná úľava od bolesti

Tigria masťje prírodná metóda úľavy od bolesti. V porovnaní s dlhodobým užívaním voľnopredajných liekov proti bolesti alebo liekov na predpis je to často bezpečnejšia možnosť, najmä z dlhodobého hľadiska. Po nanesení na pokožku vytvára balzam príjemný hrejivý pocit, po ktorom nasleduje pocit chladu, čo môže byť mimoriadne účinné proti bolesti svalov a kĺbov.

Tradičná masť funguje na základe kombinácie piatich zložiek:
 • Gáfor chladí, ale aj jemne zahrieva pokožku a zlepšuje krvný obeh.
 • Mentol, ktorý sa vyrába z výťažkov mäty, je bežným anestetikom. Táto zložka môže pomôcť aj pri prechladnutí a problémoch s dýchaním.
 • Škoricový olej pôsobí protizápalovo. Môže zmierniť artritídu a iné zápalové bolesti.
 • Esenciálny olej kajeput má sviežu vôňu podobnú eukalyptu. Zlepšuje krvný obeh, zmierňuje bolesť svalov a kĺbov, zmierňuje športové zranenia a prináša úľavu pri prechladnutí a kašli.
 • Klinčekový olej – môže pomôcť znížiť zápal a bolesť pri rôznych chronických ochoreniach, ako je artritída a neuropatia.
Tigria masť na bolesti a iné

Tigria masť sa považuje za univerzálny produkt, ktorý sa môže používať pri širokom spektre problémov, najmä pri bolestiach rôzneho pôvodu: bolesti chrbta, ramien, krku, kĺbov, svalov, svalového napätia, ischias, neuropatia, artritické bolesti, reumatoidná artritída, bolesti hlavy, žalúdka a zubov (pri aplikácii v oblasti čeľuste). To však nie sú jediné výhody tejto masti.

Medzi ďalšie potenciálne výhody patrí pomoc pri ochoreniach, ako sú:

 • bežné príznaky prechladnutia a chrípky;
 • kašeľ, bolesť prínosových dutín a upchatý nos;
 • plesne nechtov (gáfor môže liečiť tento typ plesňovej infekcie);
 • svrbivé uhryznutia (mentol znižuje svrbenie);
 • zlý krvný obeh (gáfor môže zlepšiť krvný obeh);
 • strie (zástancovia tigrej masti tvrdia, že jej účinok na zlepšenie prietoku krvi a chladivé vlastnosti môžu redukovať strie).
Bezpečnostné opatrenia

Tigria masť sa považuje za bezpečný výrobok pre deti a dospelých, ak sa používa podľa pokynov. Nemal by sa užívať perorálne ani aplikovať na podráždenú, spálenú alebo popraskanú pokožku. Tigrí balzam by ste nemali používať ani v okolí očí, úst a akýchkoľvek otvorených rán. Výrobok tiež nie je určený na použitie vo vnútri uší.

Ak sa tigria masť používa podľa pokynov, je nepravdepodobné, že by spôsobila vedľajšie účinky.

V niektorých prípadoch sa u ľudí alergických na niektorú zložku výrobku môže vyskytnúť začervenanie, svrbenie, pálenie a podráždenie pokožky alebo ťažkosti s dýchaním (pri aplikácii na hrudník). Pred aplikáciou tigrej masti na väčšiu plochu tela je dobré urobiť alergický test. Naneste trochu masti na vnútornú stranu lakťa a počkajte niekoľko hodín, aby ste zistili, či nespôsobí nejaké nežiaduce reakcie. Ak sa tak nestane, môžete masť použiť na iné časti tela.

Zdieľajte tento článok na Facebooku!
Written By
More from redakcia
Čo a ktoré doplnky môžu spôsobiť búšenie srdca…
Váš srdcový tep je starostlivo načasovaný jav. Elektrické signály sa pohybujú s…...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *