Pozor na používanie kontaktných šošoviek! Môžu byť rizikom pre vaše oči!

Nositelia kontaktných šošoviek musia byť obzvlášť opatrní, pretože ich nesprávne používanie predstavuje riziko pre zdravie očí.

Zmeny zakrivenia môžu znížiť zrakovú ostrosť. Tieto zmeny sa odstraňujú od 3 dní do mesiacov a ak sa neberú do úvahy, môžu veľmi ľahko viesť k nesprávnemu predpisu okuliarov. Problémy môže spôsobovať aj mechanický tlak kontaktnej šošovky na povrch rohovky, čo má za následok zníženú citlivosť a riziko, že sa poškodenie povrchu rohovky nezistí včas.

Dlhodobé používanie mäkkých kontaktných šošoviek spôsobuje zmeny a narušenie slznej vrstvy, čo môže viesť k zápalom a vredom. Kontaktné šošovky sú ideálnym miestom na zhromažďovanie baktérií, najmä ak je na ich povrchu veľa usadenín. Sebemenšie poškriabanie epitelu pod šošovkou môže viesť k infekcii, ktorá môže byť veľmi nebezpečná v prípade pseudomonády alebo akantaméby.

Veľký podiel na komplikáciách má aj nadmerné používanie šošoviek, ktoré zvyčajne vedie k toxickým reakciám na materiály a konzervačné látky, ako aj k zápalom rohovky, obrovským papilárnym konjunktivitídam atď.

Nositelia kontaktných šošoviek by mali dodržiavať plán vyšetrení aplikátora šošoviek a navštíviť svojho oftalmológa, ak sa objaví silné začervenanie, svetloplachosť, svrbenie, hlienový výtok alebo pokles zrakovej ostrosti.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi.
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *