Prestaňte užívať ibuprofén. Tu je dôvod!

Státisíce ľudí na Slovensku, ale aj inde vo svete, užívajú ibuprofén na zmiernenie bolesti hlavy, chrbta alebo svalov. Hoci sa zdá, že tieto tabletky rýchlo tlmia bolesť, ich vedľajšie účinky vyvolávajú značné obavy.

Netreba sa nechať oklamať tým, že tablety s účinnou látkou sú voľne dostupné bez lekárskeho predpisu, a teda zrejme bezpečné. Ich vedľajšie účinky na organizmus môžu mať ďalekosiahle následky.

Upozornenia

Pred 8 rokmi dokonca americký úrad FDA vydal varovanie pred ibuprofénom, v ktorom upozornil na vážne a zvýšené riziko srdcového infarktu a mŕtvice. V minulom roku toto varovanie posilnili. Po opätovnom preskúmaní lieku vydali toto vyhlásenie:

Ibuprofén významne zvyšuje riziko srdcového infarktu a mozgovej príhody a to aj pri krátkodobom užívaní. Čím dlhšie sa liek užíva, tým je riziko vyššie. Toto riziko je totiž vyššie u ľudí s existujúcim ochorením srdca. Týka sa to však aj ľudí, ktorí nemajú problémy so srdcom.

Okrem toho sa riziko prudko zvyšuje u ľudí starších ako 40 rokov. Ako sa uvádza vo vyhlásení, pravdepodobnosť, že sa u týchto ľudí vyvinú problémy so srdcom, je mimoriadne vysoká. FDA preto dôrazne varuje ľudí nad 40 rokov pred užívaním liekov obsahujúcich ibuprofén.

Najväčší problém s voľnopredajnými liekmi

Ako sme už uviedli, najväčším problémom voľnopredajných liekov, ako je ibuprofén alebo paracetamol, je to, že ľudia sa mylne domnievajú, že sú bezpečné.

Ďalšou veľkou chybou je ich nadmerné používanie, pretože majú málo viditeľných vedľajších účinkov. Tie neviditeľné v podobe poškodenia srdca alebo mozgu však už väčšina ľudí väčšinou ignoruje.

Preto sa niekedy konzumujú doslova ako cukríky. V našom článku vás však chceme nielen upozorniť na nebezpečenstvá týchto často používaných liekov, ale aj odporučiť alternatívy.

Bezpečná alternatíva liekov proti bolesti

Jednou z najlepších prírodných látok, ktoré dokážu účinne potlačiť rôzne druhy bolesti, je kurkuma, o ktorej píšeme pravidelne. Patrí do tej istej čeľade rastlín ako napríklad zázvor a je pravdepodobne korením s najširším spektrom priaznivých účinkov na ľudský organizmus, ktoré môžete konzumovať.

Kurkuma má prirodzenú schopnosť blokovať zápalové enzýmy a cytokíny. Okrem potlačenia bežných bolestí hlavy alebo svalov je preto neuveriteľne účinný pri chronických ochoreniach, ako je reumatoidná artritída.

Na druhej strane, lieky ako ibuprofén zápal iba na chvíľu potlačia, ale nedokážu mu zabrániť. Okrem toho je kurkuma veľmi účinná aj pri priamej liečbe bolesti. Preto, keď budete mať nabudúce bolesti, určite siahnite radšej po ňom ako po tabletkách.

Ďalšia skvelá vec na kurkume je, že ju môžete kúpiť takmer v každom obchode s potravinami medzi korením a stojí len pár korún.

Ako používať kurkumu

Kurkuma sa užíva tak, že sa 1 čajová lyžička kurkumy rozpustí v pohári vody a vypije. Na zintenzívnenie účinku môžete pridať štipku mletého korenia. Užívajte 2 až 3-krát denne podľa potreby, kým bolesť neustúpi.

Ak sa Vám článok páčil, podeľte sa oň aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*