Pri nákupe vína si pred kúpou skontrolujte tieto veci: Tu je niekoľko základných a užitočných pravidiel!

Alexander Fleming, objaviteľ penicilínu, raz povedal: “Antibiotiká vás vyliečia, ale len víno vás urobí skutočne šťastnými.” A mal pravdu – pohár kvalitného vína dokáže rozjasniť aj ten najchmúrnejší deň.

Ako si môžeme vybrať to najlepšie víno z obrovskej ponuky, dokonca aj na pultoch supermarketov. Tu je niekoľko základných pravidiel! Mnoho ľudí sa rozhoduje na základe predpokladu, že čo je drahé, musí byť dobré. V prípade vína to nie je vždy pravda.

1.Víno v “krabici”

Ak je víno v krabici, je to už zlý bod. Nikdy nekupujte víno v takomto obale, pretože určite nie je kvalitné. Kvalitné víno nájdete len vo fľašiach.

2. Skutkovací uzáver

Víno so skrutkovacím uzáverom nemusí byť nutne zlé, ale skôr môžeme usúdiť, že ide o mladšie stolové víno, ktoré by sa malo skonzumovať skôr a neodporúča sa uchovávať dlhé roky. Kvalitné, staré vína sú vždy korkované. Lacnejšie vína, ktoré nie sú veľmi kvalitné, majú zvyčajne plastovú zátku.

3.Suché víno

Odborníci na víno uprednostňujú suché vína, pretože sa ťažko falšujú. V obchodoch sa tiež môžete presvedčiť, že všetky krabicové vína sú polosladké alebo sladké. Suché, kvalitné víno sa vždy plní do fliaš.

4.Cukor

Maximálne množstvo cukru v suchom víne je 4 gramy, v polosuchom víne 18 gramov a v polosladkom víne 45 gramov. Ak je vo víne oveľa viac cukru, viete, že to nie je prírodné víno.

5. Značka

Na etikete by mal byť uvedený názov výrobcu a dátum zberu. Ak je na okraji etikety malá okrúhla nálepka, znamená to, že víno sa dobre umiestnilo aspoň v jednej regionálnej alebo dokonca väčšej súťaži.

6.Oxid siričitý

Nezľaknite sa, ak na etikete vína uvidíte, že obsahuje oxid siričitý. Tento postup by sa mal použiť bez ohľadu na kvalitu vína, pretože zabraňuje vzniku plesňovej hniloby. Vyhnite sa vínu, ktoré obsahuje kyselinu salicylovú namiesto oxidu siričitého.

Po otvorení víno skontrolujte!

1.Test vodou

Do pohára vody pridajte lyžičkou trochu vína. Víno vyrobené z prášku sa rovnomerne zmieša s vodou a kvalitné víno zanechá na povrchu priehľadnú vrstvu.

2.Test so sódou bikarbónou

Do pohára nalejte asi 50 ml vína a pridajte 0,5 čajovej lyžičky jedlej sódy. Miešajte. Prírodné víno bude zelenkasté, víno vyrobené z prášku nezmení farbu, môže byť trochu tmavšie.

3.Glycerolový test

Do fľaše vína pridajte 5-6 kvapiek glycerínu. Ak sa glycerín dostal na dno fľaše a nezmenil farbu vína, znamená to, že víno je pravé. Ak glycerín zanechá žlto-ružovú stopu, víno je sfalšované.

Podeľte sa o tento užitočný článok aj s ostatnými na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*