Pripravte si tento skvelý sirup! Vaše telo sa vám poďakuje!

V jesennom a zimnom období, kedy je oslabená imunita a veľmi ľahko sa dá prechladnúť či chrípka, sa oplatí siahnuť po prírodných prostriedkoch, ktoré telo posilnia a ochránia pred zvýšeným náporom baktérií a vírusov. Jedným z nich je sirup z mladých výhonkov borovice, po ktorom dychtivo siahali naše staré mamy. Biologicky aktívne látky, ktoré obsahuje – najmä vitamín C, flavonoidy a minerálne soli – pôsobia protizápalovo, baktericídne, borovicový olej prečisťuje dýchacie cesty a tým uľahčuje dýchanie. Prečo sa ešte oplatí piť výživný borovicový sirup, keď dostaneme chrípku? Ako nám to pomôže? Ako ho bezpečne dávkovať? Odpovede na tieto a ďalšie otázky nájdete nižšie.

Čo obsahuje sirup z borovicových výhonkov?

Základom sirupu sú zvyčajne mladé borovicové výhonky, ihličie a živica. Napriek tomuto zdanlivo triviálnemu zloženiu poskytuje cenné látky, ktoré sú kľúčové pre správne fungovanie organizmu a jeho ochranu pred vírusmi a mikroorganizmami. Flavonoidy prítomné v sirupe z borovicových výhonkov majú protizápalové, spazmolytické a antioxidačné vlastnosti a vitamín C vytvára ochrannú bariéru proti škodlivým účinkom voľných radikálov a tým posilňuje imunitu. Minerálne soli zasa regulujú vodnú rovnováhu, stimulujú tvorbu kolagénu a priaznivo pôsobia na kosti. Na druhej strane horkosť pôsobí upokojujúco a posilňujúco, čo je v prípade rekonvalescentov kľúčové.

Kedy sa oplatí siahnuť po sirupe z borovicových výhonkov?

Sirup z výhonkov, bohatý na vitamíny a minerály, sa oplatí piť počas celého roka pre celkové posilnenie organizmu, no hodí sa najmä pri prechladnutí či chrípke alebo keď bojujeme s chorobami horných a dolných dýchacích ciest. traktu, ako je bronchitída alebo hrdlo. Borovicový olej prítomný v tomto prírodnom produkte prečisťuje dýchacie ústrojenstvo a tým uľahčuje dýchanie. Prípravok je tiež klasifikovaný ako prírodné antibiotikum, pretože likviduje baktérie a brzdí proces ich množenia v organizme. Preto sa oplatí aplikovať pri prvých zimomriavkach alebo celkovej slabosti.

Borovicový sirup: Skvelá alternatíva k cesnaku

Sirup z borovicových výhonkov je výbornou alternatívou k cesnakovým alebo cviklovým sirupom, ktoré pôsobia podobne. Je to však oveľa príjemnejšia forma, pretože je chuťovo sladká. Deťom sa to teda určite bude páčiť. Funguje 100% prirodzene a je založený na prospešných zložkách, takže im ho pokojne môžete dopriať. Sirup z borovicových výhonkov tiež posilní imunitu a zmierni prejavy chrípky či prechladnutia u nastávajúcich mamičiek či dojčiacich žien.

Ako dávkovať borovicový sirup?

Borovicový sirup sa odporúča piť denne. Na celkové posilnenie stačí jedna čajová lyžička ráno alebo pred spaním. V prípade choroby sa dávka zvyšuje pre dospelých – jedna čajová lyžička 3-4 krát denne; v prípade detí – jedna čajová lyžička 3x denne.

Ako pripraviť sirup z borovicových výhonkov?

Hotový sirup z borovicových výhonkov je možné zakúpiť v obchodoch s bylinkami a lekárňach. Môžete si ho však pripraviť aj sami. Treba však pamätať na to, že najlepšie borovicové výhonky sa budú zbierať v období od apríla do mája, keď borovice ešte nepúšťajú ihličie.

Tu je návod na prípravu sirupu
  1. Najprv musíte odrezať mladé borovicové vetvy vysoké niekoľko centimetrov.
  2. Potom ich vložíme do hrnca s vriacou vodou a varíme asi hodinu. Po uplynutí tejto doby vetvičky precedíme, do jedného litra vývaru pridáme 1kg cukru a opäť prevaríme.
  3. Potom odstavte a nechajte vychladnúť.
  4. Nakoniec je potrebné sirup naliať do sklenených fliaš a pasterizovať 15 minút.

Vďaka tejto úprave si sirup zachová svoje vlastnosti. Môže sa skladovať maximálne dva roky.

Ak je pre Vás článok užitočný, zdieľajte ho aj s ostatnými na Facebooku.

Written By
More from redakcia
Neliečené problémy so zubami môžu mať vplyv na celé vaše telo a spôsobiť závažné zdravotné problémy!
Návšteva zubára, to je pre niektorých nepredstaviteľná úloha, ktorú sa snažíme oddialiť,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *