Príznaky ochorenia štítnej žľazy, ktoré je veľmi nebezpečné!

Sublinická hypotyreóza je bežne známa ako latentná. Všetko preto, že dáva len skromné ​​a nie príliš charakteristické príznaky. Napriek tomu z dlhodobého hľadiska dokáže narobiť v organizme poriadny zmätok. V prvom rade hrozí zvýšením cholesterolu v krvi a kardiovaskulárnymi ochoreniami (často vedie k ateroskleróze a koronárnej chorobe). Ak sa nelieči, môže viesť k ešte väčšej nedostatočnosti štítnej žľazy.

Hypertyreóza – príznaky a liečba

Subklinická hypotyreóza sa z nejakého dôvodu nazýva aj latentná alebo oligosymptomatická. Zvyčajne zostáva veľmi dlho nezistená. Spočíva v príliš nízkej hladine hormónu stimulujúceho štítnu žľazu a zároveň správnej hladine voľného tyroxínu a trijódtyronínu. Najčastejšie sa vyskytuje u starších ľudí, ale vyskytuje sa aj u mladých ľudí, oveľa častejšie u žien. Nedostatok liečby v priebehu času vedie k ďalšej nedostatočnosti štítnej žľazy a rozvoju úplnej nedostatočnosti štítnej žľazy.

Príčiny subklinickej hypotyreózy

Najčastejšími príčinami ochorenia sú autoimunitné poruchy (predovšetkým Hashimotova choroba, diabetes 1. typu), ako aj predchádzajúca liečba hypotyreózy (napr. odstránenie žľazy alebo liečba jódom). Je to tiež bežný účinok nedostatku jódu alebo rádioterapie v oblasti hrudníka a krku. Príčinou ochorenia môžu byť aj dedičné poruchy tvorby hormónov štítnej žľazy či Downov syndróm. Na vznik latentnej hypotyreózy majú vplyv aj niektoré lieky, najmä tie, ktoré sa používajú pri epilepsii.

Symptómy subklinickej hypotyreózy

Príznaky choroby sú často nepostrehnuteľné alebo tak málo obťažujúce, že ich ignorujeme. Patria sem bolesti hlavy, zvýšená citlivosť na chlad a sklon k mrazeniu a opakujúce sa zápchy. Medzi ďalšie príznaky patrí chronická únava, letargia a depresívna nálada ako zvyčajne.

Komplikácie subklinickej hypotyreózy

Napriek absencii závažných symptómov môže mať subklinická hypotyreóza veľmi negatívny vplyv na zdravie. Postupom času vedie k rozvoju úplnej choroby s ťažším priebehom. Výrazne zvyšuje aj riziko kardiovaskulárnych ochorení (ateroskleróza a ischemická choroba srdca) a dokonca aj skoršieho úmrtia starších ľudí. Subklinická hypotyreóza môže tiež prispievať k neurologickým (vrátane zmyslových porúch) a duševným poruchám. Ochorenie je veľmi nebezpečné aj pre tehotné ženy (zvyšuje riziko potratu a chýb plodu) a tie, ktoré sa snažia otehotnieť (spôsobuje poruchy menštruácie a ťažkosti s otehotnením).

Subklinická hypotyreóza u detí

Choroba spôsobuje u detí veľmi vážne ochorenia. U novorodencov sa prejavuje žltačkou kože, po ktorej nasleduje oneskorenie duševného aj fyzického vývoja. Zažívajú pomalší rast, po ktorom nasleduje spomalený rast, ťažkosti s učením a rozprávaním a oneskorená puberta.

Diagnostika a liečba subklinickej hypotyreózy

Diagnóza ochorenia sa opiera o vyšetrenie krvného séra odobraného nalačno a stanovenie hladiny hormónov štítnej žľazy. Liečba závisí od individuálneho stavu pacienta a hlásených symptómov. Typicky terapia zahŕňa príjem syntetických hormónov štítnej žľazy.

Written By
More from redakcia
Najlepšia medicína na vysoký krvný tlak!
Ak máte vysoký krvný tlak aj hladinu cholesterolu, nie ste sami. V...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *