Prvé príznaky šedého zákalu, na ktoré si treba dať pozor a lepšie je riešiť ich včas!

Sivý (šedý) zákal (Katarakta) je hlavnou príčinou problémov so zrakom, najmä u starších ľudí. Keďže sa sivý zákal časom zhoršuje, je dôležité rozpoznať jeho príznaky, aby ste ho mohli spomaliť alebo zastaviť a pomôcť tak svojmu zraku.

Zvyčajne sa vyvíja pomaly a spočiatku má len malý vplyv na videnie, pričom niekedy sa u pacientov môže zlepšiť zraková ostrosť na blízko, pretože sa môže zvýšiť lomivosť šošovky v dôsledku katarakty.

Neskôr však dochádza k postupnému, nebolestivému zhoršovaniu videnia do diaľky aj do blízka.

Šošovka je mäkká, pružná a schopná meniť tvar, ale vekom a procesom starnutia stráca svoju pružnosť a priehľadnosť. Je to spôsobené stratou vody, ktorá narúša iónovú rovnováhu šošovky, čo vedie k strate čírosti. Vznik sivého zákalu u starších ľudí je väčšinou spôsobený touto stratou vody v celom tele.

Šedý zákal však môže vzniknúť aj sekundárne v dôsledku ochorenia alebo úrazu oka (ožiarenie, tupý náraz, perforačné poranenie). Niektoré ochorenia predurčujú vznik sivého zákalu, napríklad cukrovka.

Existujú aj vrodené katarakty, ktoré sú zvyčajne spôsobené genetickým ochorením. Riziko vzniku sivého zákalu zvyšuje fajčenie a UV žiarenie, ktoré podporuje tvorbu voľných radikálov a prispieva tak k starnutiu šošovky.

Sivý zákal sa môže vyvinúť na jednom alebo oboch očiach, pričom rýchlosť jeho progresie sa môže líšiť od oka k oku a závisí od jednotlivca a príčiny. Keď sa v oku objaví sivý zákal, je viditeľný ako zakalený útvar.

To bráni priechodu svetla cez očnú šošovku a sťažuje videnie. Sivý zákal sa môže objaviť na jednom alebo na oboch očiach.

Nasledujúce príznaky môžu poukazovať na šedý zákal:
  • Rozmazané videnie

Jedným z najviditeľnejších skorých príznakov katarakty je výskyt rozmazaných škvŕn v zornom poli. Táto škvrna sa na začiatku môže zdať celkom malá, ale časom sa môže zhoršovať a prekážať pri každodennej činnosti.

  • Ťažkosti s videním v noci

Pacienti s včasným šedým zákalom pravidelne uvádzajú, že sa im v noci postupne zhoršuje videnie. Sivý zákal môže tiež stmaviť videnie a spôsobiť hnedastý, žltkastý nádych videnia. Tieto zmeny nemusia byť viditeľné za denného svetla, ale sú viditeľné v noci.

  • Vnímanie farieb je rozmazané

Zvýšená citlivosť na svetlo. Ľudia, u ktorých sa vyvíja sivý zákal, často uvádzajú silnú citlivosť na svetlo. Ak zistíte, že musíte častejšie žmurkať na svetlo alebo dokonca zatvárať oči, prípadne vás pri zábleskoch svetla bolí hlava, mali by ste vyhľadať lekára.

  • Vzhľad aureoly, žiara

Keď očná šošovka stvrdne a zakalí sa, môžu osoby trpiace kataraktou pociťovať haló a žiaru v zornom poli. Svetelný lúč, ktorý prechádza sivým zákalom, sa mierne láme, ohýba a rozptyľuje, čo spôsobuje zmenené vnímanie. To je tiež viditeľnejšie v nočných svetelných podmienkach.

  • Sú potrebné silnejšie a pevnejšie okuliare

Príznaky skorého sivého zákalu môžu byť ťažko odhaliteľné, preto sa oplatí chodiť na pravidelné očné prehliadky vo vyššom veku, kde môže oftalmológ odhaliť problém ešte skôr, ako si ho pacient všimne.

Ak sa vám tento článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi!

Written By
More from redakcia
Zázrak krásy: Domáca maska na tvár s iba 2 ingredienciami, ktorá vás ohromí svojím výsledkom!
Tmavé kruhy pod očami sú problémom krásy mnohých žien aj mužov. Často...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *