Psoriáza: Ktorý hormón chráni pokožku pred zápalom…

Medzi mnohými dôvodmi, ktoré môžu muži ženám závidieť (ak ich teda majú!) – aspoň pokiaľ ide o zápal kože – sa zdá, že ženy majú ťažkú psoriázu menej často. Základný mechanizmus vysvetľujúci tento rozdiel medzi pohlaviami však zostáva nejasný.

Tím výskumníkov z Kjótskej univerzity v Japonsku zistil, že prevažne ženský hormón estradiol potláča psoriázu a jeho ochranná úloha je základom jeho terapeutického potenciálu. “Naše výsledky odhalili nielen molekulárne mechanizmy rodových rozdielov pri psoriáze, ale vrhli nové svetlo na naše chápanie úlohy estradiolu,” povedal Dr. Tetsuya Honda z Hamamatsu University School of Medicine, ktorý predtým pôsobil na Kyoto University.

Jeho výskumný tím skúmal špeciálne upravené myšie samice bez vaječníkov, ktoré dostávali estradiolové doplnky alebo placebo. Na rozdiel od “normálnych” myší v kontrolnej skupine vykazovali modifikované myši bez ovárií vylučujúce estradiol príznaky závažného zápalu kože.

Po podaní estradiolu týmto myšiam sa produkcia cytokínov IL-17A a IL-1β v imunitných bunkách neutrofilov a makrofágov zvrátila, čím sa znížil zápal. Tento účinok sa laboratórne pozoroval aj v ľudských neutrofilných bunkách in vitro. Vedcov zaujalo, ako nedostatok estrogénových receptorov v imunitných bunkách potláča účinok estradiolu na cytokíny.

Vedci dospeli k záveru, že estradiol potláča psoriatický zápal reguláciou neutrofilných a makrofágových buniek. Preto sa podľa japonských výskumníkov zdá, že tento prevažne ženský hormón chráni pokožku pred silným zápalom psoriázy.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*