RADY PEDIATRA NA ZNÍŽENIE TEPLOTY DETÍ, keď už si neviete rady! Čo robiť v prípade horúčky?

Vysoká teplota u detí je nevyhnutnou situáciou, v ktorej sa skôr či neskôr ocitne každý rodič, a vtedy je dôležité nepodliehať panike.

Podľa pediatričky prof. Doktor Dejan Škorić, prvým pravidlom je ochladiť dieťa. Je potrebné, aby bolo dieťa odhalené a nie je správne myslieť si, že ak nie je prikryté, dieťa prechladne alebo ochorie.

Pri zvýšenej teplote sa nosí ľahšie oblečenie a pri teplote nad 39 stupňov C sa oblečenie vyzlieka.

Čo ak teplota presiahne 39 stupňov?

Ak ide o teploty, ktoré presahujú 39,5 C, okrem hľadania adekvátneho lieku treba dieťa osprchovať vlažnou vodou. Voda by nikdy nemala byť studená a ak sa dieťa nechce sprchovať, vaničku možno napustiť vlažnou vodou.

Ďalším spôsobom, ako znížiť vysokú teplotu je namočiť plienku, handričku alebo uterák vodou a utrieť dieťaťu čelo, krk, telo, ruky a nohy. Dieťa by sa potom nemalo sušiť, ale malo by sa nechať uschnúť samo, čím sa teplota ešte zníži.

Masírovanie pokožky alkoholom je stará metóda, ktorá sa už z viacerých dôvodov neodporúča. Prvým je potenciálne podráždenie pokožky a druhým alkoholové výpary, ktoré môžu mať na dieťa toxický účinok.

Správne chladenie dieťaťa je potrebné, účinné, ale krátkodobé. Preto je potrebné aplikovať lieky na zníženie teploty.

Dávajte pozor, aký liek dávate svojmu drobčekovi!

Aspirín sa nikdy nepodáva deťom. Salicyláty u detí môžu viesť k závažným komplikáciám, najmä ak má dieťa infekcie spôsobené určitými typmi vírusov, preto sa už desaťročia nepoužívajú na zníženie zvýšenej telesnej teploty.

Tieto komplikácie sú veľmi zriedkavé, ale mimoriadne nebezpečné. Paracetamol a ibuprofén sú najčastejšie podávanými liekmi. To znamená, že značky týchto liekov sú medzi ľuďmi známejšie, pre paracetamol (febricet, paracet) a pre ibuprofén (brufen).

Paracetamol a ibuprofén sú na zníženie teploty veľmi účinné, ale každé dieťa reaguje inak. To znamená, že ak dieťa horšie reaguje na jeden liek, môže lepšie reagovať na iný liek.

Je dôležité vedieť, že tieto dva lieky sa nepodávajú súčasne, ale jeden alebo druhý a kombinácia týchto liekov sa podáva podľa schémy predpísanej lekárom. A toto by malo byť známe!

Antipyretiká sa najčastejšie podávajú vo forme sirupov – perorálne, alebo vo forme čapíkov – rektálne. Prirodzenejšie je podávať liek lyžičkou, ale ak dieťa zvracia alebo liek odmieta ústami, možno použiť čapíky.

Čapíky sa nemajú podávať, keď má dieťa hnačku. Je veľmi dôležité poznamenať, že dieťa by malo byť dostatočne hydratované, to znamená, že je najlepšie dať deťom piť perorálne rehydratačné roztoky a tekutina, ktorá sa prijíma, by nemala byť ľadová, ale mala by byť mierne vychladená.

Taktiež by ste sa mali vyhýbať horúcim nápojom a čajom, ktoré môžu dieťaťu dodatočne zvýšiť teplotu, a ak rodičia neznížia teplotu sami alebo ak to trvá dlhšie ako 72 hodín, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Čo ak má dieťa febrilné kŕče

Dôležité je vedieť, že keď má dieťa febrilné kŕče, treba ísť k lekárovi okamžite, bez čakania. Dieťa je v bezvedomí, zvyčajne so strnulým (upretým) pohľadom, má kŕče alebo sa striedavo trasie a uvoľňuje, často je vidieť penu z úst.

Potom by ste mali čo najskôr vziať dieťa k lekárovi alebo zavolať sanitku.

Dieťa by sa malo prepravovať na boku, nemal by sa mu vyťahovať jazyk a je potrebné vedieť, že drvivá väčšina detí nemá žiadne následky, ak to netrvá dlhšie ako 20 minút.

Febrilný kŕč je stav, ktorý vo väčšine prípadov nespôsobuje poškodenie mozgu a nezanecháva negatívne dôsledky na intelektuálny vývoj dieťaťa.

Zdieľajte tento dôležitý článok aj so svojimi priateľmi.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*