5 skorých príznakov ochorenia srdca, kedy treba včas zasiahnuť!

Ochorenie srdca je všeobecný pojem, ktorý zahŕňa mnoho typov srdcových problémov. Nazýva sa aj kardiovaskulárne ochorenie, čo znamená ochorenie srdca a ciev.

Príčiny srdcových ochorení závisia od typu srdcového ochorenia. Medzi možné príčiny patria životný štýl, genetické predispozície (dedičnosť), infekcie, lieky a iné choroby.

Existuje mnoho rôznych faktorov, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku ochorenia srdca. Niektoré z týchto faktorov môžete zmeniť, iné však nie. Aké varovné príznaky skorého srdcového ochorenia mnohí ľudia ignorujú?

1. Potenie

Potili ste sa niekedy bez zjavného dôvodu? Ak ste v menopauze, môže ísť o návaly horúčavy, ale môže to byť aj príznak niečoho vážnejšieho.

Dr. Ashul Govil hovorí, že náhly pocit potenia bez predchádzajúceho fyzického cvičenia je dôvodom na obavy. “Väčšina ľudí vie, že má očakávať bolesť na hrudníku, ale ignoruje iné kľúčové indikátory srdcových ťažkostí,” hovorí a upozorňuje, že náhle nevysvetliteľné potenie môže byť jednoduchým indikátorom srdcového ochorenia.

2. Bolesť čeľuste a krku

Keď budete nabudúce v posilňovni, venujte pozornosť tomu, ako sa cíti váš krk a čeľusť.

“Hoci väčšina ľudí so základným srdcovým ochorením opisuje, že počas cvičenia niekedy pociťuje tlak v hrudníku, niekedy je jediným príznakom bolesť čeľuste alebo krku,” hovorí Dr. McGowan, hlavný lekár Family Heart Foundation.

“Neignorujte bolesť čeľuste alebo krku, keď cvičíte.”

3. Nevoľnosť

Doktor McGowan tiež poukazuje na nevoľnosť ako na bežný príznak srdcového ochorenia. “Medzi ďalšie príznaky základného ochorenia srdca alebo srdcového infarktu môže patriť nevoľnosť a potenie.

Ak máte rizikové faktory srdcových ochorení, je veľmi dôležité, aby ste sa nechali vyšetriť, ak sa objavia vyššie uvedené príznaky,” hovorí.

Najmä ženy musia venovať pozornosť tomu, ako sa cítia. “Je pozoruhodné, že ženy majú častejšie ako muži atypické príznaky ochorenia srdca,” vysvetľuje doktor McGowan.

4. Nespavosť

Nemôžete spať? Zlý nočný spánok môže byť spôsobený viacerými príčinami, najmä keď prechádzate obdobím zvýšeného stresu. Kardiológ Dr. Ernst von Schwarz však hovorí, že príčinou bezsenných nocí môžu byť aj srdcové ochorenia.

“Väčšina ľudí so srdcovými ochoreniami trpí nespavosťou, ale namiesto toho, aby sa to posúdilo ako možná príčina, často sa to lieči len tabletkami na spanie,” vysvetľuje a dodáva, že to často “vedie k nedostatočnému vyšetreniu vrátane vylúčenia srdcového ochorenia (najmä srdcového zlyhania) ako možnej príčiny.”

5. Únava

Takmer všetci lekári považujú únavu za príznak č. 1 ochorenia srdca, ktorý väčšina ľudí ignoruje. “Únava je často dôsledkom slabosti kontrakčnej sily srdcového svalu (ako pri srdcovom zlyhávaní) alebo nedostatku kyslíka (ako pri ischemickej chorobe srdca),” hovorí doktor von Schwartz, ktorý poznamenáva, že ľudia s ochorením srdca si myslia, že “majú len málo energie a sú unavení”.

Všeobecne

“Aj keď si nie ste istí závažnosťou svojich príznakov, najlepšie je vyhľadať lekársku pomoc,” hovorí doktor Govil. “Včasná diagnostika a liečba môžu zabrániť poškodeniu srdca a vážnejším ochoreniam.”

Dr. von Schwarz súhlasí: “Hoci tieto príznaky môžu napodobňovať mnohé iné ochorenia, vždy by ste mali najprv skontrolovať srdce. Ak sa necítite dobre, obráťte sa na svojho lekára.”

Podeľte sa o tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou.

 

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*