Rakovina krčka maternice: Toto je 6 zákerných príznakov, ktoré by ste mali poznať!

Rakovina je jednou z najzávažnejších chorôb, ktoré existujú, a zároveň jednou z najzákernejších, pretože môže človeka zasiahnuť tam, kde to najmenej očakáva.  Konkrétne jedna z najzákernejších rakovín, ktorá si vyžaduje veľkú prevenciu, je rakovina maternice, ktorá postihuje ženy väčšinou bez toho, aby si to uvedomovali.

Je potrebné poznamenať, že sú tu príznaky, ktoré by žena nikdy nemala ignorovať.

Príznaky, ktoré sa objavujú v maternici

Najmä u väčšiny pacientok s rakovinou krčka maternice je prvým príznakom ochorenia zvláštna bolesť alebo nezvyčajný pocit.

“V počiatočných štádiách nie sú žiadne príznaky,” hovorí doktor Matthew Anderson, odborný asistent pôrodníctva a gynekológie na Baylor College of Medicine v Houstone v Texase.

Tak ako pri väčšine nádorových ochorení, čím skôr sa stanoví diagnóza, tým lepšie sú výsledky liečby. Preto americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) aj Americká onkologická spoločnosť odporúčajú, aby si ženy do 21 rokov urobili Pap test.

Ak Papov test preukáže prítomnosť abnormálnych buniek, známych aj ako prekancerózne štádium, alebo iné príznaky, liečba zvyčajne zahŕňa hysterektómiu, operáciu s vysokou mierou úspešnosti, upozorňuje Anderson.

Ak si však žena sama všimne príznaky, rakovina už môže byť v pokročilom štádiu.

“V tomto štádiu je vyliečenie stále možné, ale je to oveľa komplikovanejšie,” hovorí Anderson. Dodáva, že táto liečba bude pravdepodobne zahŕňať ožarovanie alebo chemoterapiu a jej výsledky sú menej bezpečné.

Pozrite si príznaky rakoviny krčka maternice:

Nezvyčajné krvácanie

Neobvyklé vaginálne krvácanie je príznak, ktorý sa najviac spája s rakovinou krčka maternice, hovorí doktor Joshua Cohen, špecialista na gynekologickú onkológiu z Kalifornskej univerzity v Los Angeles. “Krvácanie sa môže objaviť po sexe alebo medzi menštruáciami,” poznamenáva. Podľa Americkej onkologickej spoločnosti sú možnými príznakmi rakoviny krčka maternice aj silnejšia menštruácia, ako je normálne, alebo krvácanie po menopauze.

Bolesť panvy

Bolesť v panvovej oblasti je závažným príznakom tejto formy rakoviny. Bolesť môže byť difúzna alebo sa môže vyskytovať v ktorejkoľvek oblasti panvy a môže byť ostrá alebo tupá. Anderson hovorí, že by ste to mali povedať svojmu lekárovi, najmä ak sa to vyskytne po prvýkrát a nesúvisí to s menštruáciou. Varovným signálom je aj bolesť pri sexe alebo močení.

Na čo si dávať pozor.

Nezvyčajné výtoky

Ak spozorujete zakalený a zapáchajúci vaginálny výtok, neprehliadnite ho. Pretože abnormálny vaginálny výtok môže byť spôsobený mnohými príčinami, nie je potrebné panikáriť, aspoň kým nenavštívite gynekológa.

Venujte pozornosť znameniam

Únava

Rakovina krčka maternice patrí do veľkej skupiny ochorení, ktorých príznakom je únava a vyčerpanosť. Nie je to prvý príznak tohto ochorenia, ale môže s ním súvisieť, preto ho nezanedbávajte. Ak máte pocit, že trpíte stálou únavou určite navštívte lekára.

Zmeny v črevných návykoch

Časté močenie, naliehavá potreba močiť alebo trvalé zmeny v zložení stolice sú príznaky spojené s týmto ochorením. Ak príznaky trvajú menej ako týždeň, nemusíte sa znepokojovať, ale ak pretrvávajú dlhšie alebo sa zhoršujú, mali by ste navštíviť lekára.

Fajčíte alebo ste fajčili v minulosti

Fajčenie je rizikový faktor, nie príznak. Súvisiaca štúdia dospela k záveru, že fajčiarky a bývalé fajčiarky majú dvojnásobne vyššie riziko vzniku rakoviny krčka maternice. Podľa Andersona sa všetky uvedené príznaky – ak sú spôsobené rakovinou krčka maternice – častejšie vyskytujú vo veku 30, 40 alebo 50 rokov.

Podeľte sa o tieto informácie aj s ostatnými a chráňte svoje zdravie…

Written By
More from redakcia
Rastlina, pomocou ktorej eliminujete nikotín, znižujete hladinu cukru a cholesterolu v krvi a regulujete svoj metabolizmus!
Okrem množstva vitamínov, ktoré obsahuje, treba poznamenať, že hoci ide o rastlinu,...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *