Rakovina pľúc sa môže prejaviť na častiach tela, u ktorých by nám to ani nenapadlo…

Rakovinu v oblasti pľúc si najčastejšie spájame s príznakmi na pľúcach. Často si preto ďalšie príznaky, ktoré ochorenie sprevádzajú, s ním nespojíme, hovorí lekárka Christina Chun.

Najčastejším príznakom, že s našimi pľúcami nie je niečo v poriadku, je kašeľ. Pokiaľ trvá dlhšie ako tri týždne, mali by sme bez váhania navštíviť lekára, pretože práve to je hlavný príznak, ktorý nás upozorňuje na možný výskyt rakovinového ochorenia.

Táto choroba sa ale môže prejavovať aj na iných častiach nášho tela. Niekedy dokonca aj takých, u ktorých by nám nikdy nenapadlo, že môže byť medzi nimi súvislosť.

Jedným z takýchto miest je napríklad rameno. Mnoho pacientov vyšetrení aj konečná diagnóza dokáže veľmi prekvapiť. Mnoho pacientov sa čuduje, že keď prišli k lekárovi s problémom v oblasti ramena, pošle ich nie röntgen hrudného koša.

Mnoho z nich dokonca chcelo vyšetrenie vzdať v domnení, že sa lekár pomýlil. Často sú potom prekvapení, keď sa následne od lekára dozvedia, že majú rakovinový nález na pľúcach.

Často sa tento druh vyskytuje v hornom laloku, preto sa choroba môže preukazovať bolesťou v oblasti ramena. Táto časť pľúca sa obvykle odstráni pri operácii zvanej lobektómia.

Medzi časté príznaky, ktoré nám rakovinu naznačujú, okrem dlhotrvajúceho kašľa patria aj opakované infekcie v oblasti hrudného koša, ktoré sa nedajú dlhodobo vyliečiť.

Môže dochádzať aj k vykašliavaniu krvi alebo bolesti pri dýchaní. Následkom kašľania sa človek cíti unavený a bez energie. Môže sa tiež objaviť strata chuti do jedla as tým spojené chudnutie.

Pokiaľ na sebe niektorý z týchto príznakov pozorujeme, nemali by sme váhať a kontaktovať lekára.

Problém ale môže nastať vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu vo svete, ale aj u nás. Kašeľ sa v súčasnej dobe veľmi často prisudzuje príznaku infekcie, ktorá počas dvoch rokov ovládla celý svet.

Problémom tiež je súčasná vyťaženosť odborných lekárov, kým sa teda k odborníkovi na pľúca dostanete, môže to mať naozaj dlhé trvanie. Je dobré vopred navštíviť webové stránky tohto lekára a informovať sa o tom, ako sa k súčasnej situácii on sám stavia a ako často ordinuje.

Je dobré tieto príznaky nezľahčovať a dopodrobna mu ich vysvetliť, aby rozhodol, či je nutné neodkladné vyšetrenie, alebo nie. Poradiť nám môže aj lekár praktický, pokiaľ sú ale problémy dlhotrvajúce, je veľká pravdepodobnosť, že on sám nás odkáže na vyhľadanie pomoci u odborníka.

Written By
More from redakcia
Domáci odmrazovač za “babku”, ktorý vyčistí čelné sklo za pár sekúnd!
Používali ste ocot doteraz len do šalátov? Potom ho teraz vytiahnite zo...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *