Rastlina, ktorej účinky sú neoceniteľné! Každá žena by ju mala využívať!

Používa sa ako upokojujúci liek na boj proti stresu a zlepšenie kvality spánku. Príjemná rozpoznateľná vôňa mäty je spôsobená vysokým obsahom esenciálneho oleja založeného na mentole. Ako každý výrazne voňajúci zástupca flóry aj mäta má výrazný baktericídny účinok. Vďaka svojim chuťovým vlastnostiam sa používa ako korenie na mäso, huby či zeleninu. Pridáva sa do pečenia, domácich limonád alebo čajov.

Je prospešná aj vďaka svojim vlastnostiam pre zlepšenie stavu pokožky a vlasov, znižuje váhu aj chuť do jedla. To však nie je všetko!

Zlepšuje trávenie a podporuje chudnutie – Mäta vás nielen že zbavuje nervozity a podráždenosti, ale taktiež pomáha pri boji s nadváhou. Výskumy preukázali, že rastlina zlepšuje odtok žlče, ktorá sa podieľa na rozpade tukov, eliminuje nadúvanie a hnačku, ničí škodlivé baktérie v črevách a čo je najdôležitejšie, znižuje chuť na sladkosti a utlmuje pocit hladu.

Zlepšuje stav pleti – Zelená bylinka sa už odpradávna používa aj v oblasti kozmetiky. Vyhladzuje jemné vrásky, odstraňuje unavený vzhľad pleti, eliminuje nadmerný maz a zužuje póry. Antiseptické a liečivé vlastnosti pomáhajú bojovať s dermatitídou, akné a zápaly. Výťažok z listov mäty sa používa na vonkajšie účely samostatne, ale aj ako súčasť domácich masiek či krémov. Pokiaľ si ráno pretrite pleť kockami ľadu s mätou, bude vďaka tomu hydratovaná a jemná.

Posilňuje vlasy a stimuluje ich rast – Mäta stimuluje rast vlasových folikulov, normalizuje funkciu mazových žliaz, ktoré vlasy nielen spevňujú, ale tiež stoja za ich rýchlejším rastom. Vitamíny zvyšujú mikrocirkuláciu krvi v koži, vďaka čomu vlasové cibuľky získavajú potrebnú výživu. Masky a oplachovanie vlasov mätovou vodou spôsobia, že vaše vlasy budú mäkšie, hydratované a lesklejšie. Biologicky aktívne zložky mäty odstraňujú lupiny, čistia vlasy a pokožku hlavy od kontaminantov.

Účinkuje aj pri očiste organizmu – Mäta je súčasťou nejedného receptu na koktail alebo smoothie. Vonné okvetné lístky zlepšujú trávenie jedla, odstraňujú pocit nevoľnosti, prinášajú do tela živiny a vitamíny, prečisťujú a tónujú cievy. Mäta zvyšuje krvný obeh v črevách a obličkách, čo prispieva k eliminácii toxínov.

Zvyšuje produktivitu – Dokonca aj samotný Aristoteles sa prechádzal s mätovým vencom na hlave, pretože veril, že to zlepšuje mozgovú aktivitu. Moderní vedci potvrdzujú, že dokonca aj z vône mäty, môžeme v sebe okamžite pocítiť príval sily a čulosti.

Mätu môžete preto používať vo forme čajov, tinktúr alebo nálevov.

Zdieľajte tento užitočný článok aj s ostatnými na Facebooku. Ďakujeme❤

Written By
More from redakcia
Konečne sa prišlo na to, prečo majú ľudia zápal slepého čreva. Neuveríte vlastným očiam!
Štúdie ukázali, že neprítomnosť slepého čreva môže len mierne zvýšiť riziko infekcie....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *