Cviky, ktoré vám vyformujú postavu! Sú pre každého!

Tuk na bruchu vie byť často veľmi nepoddajný. V podstate, zo všetkých telesných partií, sa najhoršie formuje práve táto oblasť. Pokiaľ sa vám to však podarí, potom si ju ľudia obvykle všimnú ako prví. Dobré výsledky na bruchu preto dokážu človeku dodať veľké sebavedomie. Okrem toho, štíhle brucho so sebou prináša aj nezanedbateľné zdravotné prínosy. Brušný tuk totiž úzko súvisí s cukrovkou typu 2, inzulínovou rezistenciou, chorobami srdca a niektorými druhmi rakoviny.

Ide v podstate o najnebezpečnejšie miesto na ukladanie tuku. Preto bude pre vás veľkým prínosom, keď sa ho dokážete zbaviť. Existuje niekoľko sérii cvičení zameraných na formovanie brucha. Avšak, jóga patrí medzi najefektívnejšie z nich. A navyše, na rozdiel od niektorých iných cvičení, ju môže vykonávať takmer každý.

Jóga samotná však nebude stačiť. Nezabúdajte na to, že niekedy až 70% úspechu tkvie vo vašej strave.

1/Poloha kobry (Bhujangasana)

Táto poloha pomáha znížiť množstvo brušného tuku a zároveň posilňuje brušné svaly. Okrem toho posilňuje aj celú vrchnú časť tela vrátane chrbta tým, že robí chrbticu pevnejšou a zároveň ohybnejšou.

Pre uskutočnenie tejto polohy postupujte nasledovne:

Ľahnite sa na brucho s nohami natiahnutými a dlaňami na podlahe v úrovni ramien. Brada a všetky prsty na nohách nech sa dotýkajú podlahy. Pomaly sa nadýchnite a zdvihnite hrudník tak, že ho zakloníte smerom dozadu, kým to pôjde. V tejto polohe, podobné kôbre zotrvajte 15 až 30 sekúnd. Pomaly vydýchnite a s výdychom sa vráťte telo do východiskovej polohy.
Opakujte tento cvik 5 krát. Medzi jednotlivými cvikmi si dajte 15 sekundovú pauzu. Pokiaľ máte žalúdočné vredy, herniu alebo poranenia chrbta, potom tento cvik pre istotu nevykonávajte.

2/ Poloha misky (Dhanurasana)

Táto poloha posilňuje jadro brušných svalov. Na to, aby ste plne využili jej potenciál, sa hojdajte smerom dopredu a dozadu, aby sa premasírovala oblasť brucha. Okrem vplyvu na brušné svaly táto poloha taktiež naštartuje tráviaci systém, čím predchádza zápche. K tomu natiahne celé telo a zvlášť chrbát.

Pre jej uskutočnenie postupujte nasledovne:

Začnite poležiačky na bruchu s natiahnutými nohami a rukami po stranách tela. Pokrčte nohy v kolenách a rukami sa snažte zachytiť buď kolená, alebo členky nôh. Nadýchnite sa, zdvihnite hlavu nahor a začnite ju zakláňať dozadu. Nohy sa snažte zdvihnúť tak vysoko, ako to len pôjde.
Pokúste sa udržať túto pozíciu 15 až 30 sekúnd. Počas toho normálne dýchajte. Potom sa počas výdychu vracajte do pôvodnej polohy.
Opakujte tento cvik 5 krát. Medzi cvikmi relaxujte približne 15 sekúnd.

3/ Poloha loďky (Naukasana)

Ide o skvelú polohu, s ktorou zaútočíte na tuk v oblasti pása. Je tiež výborná na brucho a posilňuje aj svaly na nohách či chrbte.

Pre uskutočnenie tejto polohy postupujte nasledovne:

Ľahnite si na chrbát s natiahnutými nohami pri sebe, ruky majte vedľa tela, dlane smerujú dole. Počas nádychu začnite zdvíhať nohy. Držte ich ale stále vyrovnané (nekrčte ich v kolenách). Špičky chodidiel natiahnite smerom vpred a nohy sa snažte zdvihnúť tak vysoko, ako sa bude dať. Začnite zdvíhať aj hlavu, chrbát a ruky. Ruky by mali byť natiahnuté, smerovať do oblasti kolien a s telom zvierať uhol približne 45˚ (respektíve rovnobežné s podlahou). Dýchajte normálne a udržte túto polohu 15 sekúnd. S výdychom sa vráťte do východiskovej polohy. Opäť, opakujte tento cvik 5 krát s 15 sekundovými prestávkami medzi jednotlivými cvikmi.

4/ Poloha dosky (Kumbhakyasana)

Táto poloha je najmenej namáhavá, ale zároveň najefektívnejšia pri spaľovaní brušného tuku. Okrem toho formuje a posilňuje ramená, ruky, chrbát, stehná a zadok.

Pre jej správne prevedenie postupujte nasledovne:

Začnite z polohy, pri ktorej máte dlane na zemi pod ramenami a kolená pod bedrami. Zahnite prsty na nohách pod seba a nohy postupnými krokmi narovnajte dozadu. Pri nádychu sa pozerajte dole na svoje dlane. Váš chrbát a krk by mali tvoriť rovnú priamku. Zatiahnite brucho.Banner Dlane sa celé dotýkajú podlahy, s prstami mierne od seba. Udržte túto polohu 15 až 30 sekúnd. Avšak pre lepší výsledok ju skúste udržať tak dlho, ako to pôjde. Vydýchnite a choďte späť dole do kolien. Opakujte cvik 5 krát s 15 sekundovými prestávkami medzi cvičeniami.

Túto polohu nerobte, pokiaľ trpíte vysokým krvným tlakom alebo úrazom ramien či chrbta.

5/ Poloha uvoľňovania vetrov (Pavanamukthasana)

Táto jogová poloha masíruje hrubé črevo, reguluje kyseliny v žalúdku, lieči zápchu, zlepšuje telesný metabolizmus, zmierňuje bolesti bedrovej chrbtice. Ďalej posilňuje a formuje panvové svaly, boky a stehná.

Pre jej uskutočnenie postupujte nasledovne:

Ľahnite si na chrbát s natiahnutými nohami a rukami pri tele. Päty by sa mali vzájomne dotýkať. S výdychom pokrčte kolená a pomaly nohy pritiahnite k hrudníku. Stehná by mali na hruď vyvíjať tlak. Kolená držte pevne v pozícii tým, že si ich zafixujete objatím rukami.
Pri pokračujúcom výdychu zdvihnite hlavu a pritiahnite ju k nohám tak, aby sa brada dotýkala kolien. Držte pozíciu 60 až 90 sekúnd. Počas toho zhlboka dýchajte. Potom pomaly vydychujte a uvoľnite kolená. Postupne sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte cvik 5 krát s 15 sekundovými relaxačnými prestávkami.

Pozrite si cviky vo videu:

Ak Vás článok zaujal, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujeme:).

Written By
More from redakcia
Nepite vodu z PET fliaš! Toto je dôvod prečo!
Nemeckí výskumníci objavili v 18 rôznych vzorkách balenej vody endokrinné disruptory, ktoré...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *