Rastlina, pomocou ktorej eliminujete nikotín, znižujete hladinu cukru a cholesterolu v krvi a regulujete svoj metabolizmus!

Okrem množstva vitamínov, ktoré obsahuje, treba poznamenať, že hoci ide o rastlinu, obsahuje minimálne množstvo vitamínu B12 a vitamínu D.

Okrem toho je to jedna z mála rastlín, ktoré obsahujú striebro, jód a tantal.

  • 100 gramov sezamových semienok ponorte do litra vody v sklenenej nádobe na 72 hodín. Potom nádobu uložte do chladničky.
  • Z prípravku vypijeme až 3 poháre denne na lačný žalúdok.

Nepovedal by som, že jej chuť a vôňa sú najlepšie, ale vlastnosti tejto vody sú úžasné. 

– Vďaka obsahu jódu je nápoj zázračný pre štítnu žľazu.

– Vysoko povzbudzuje, pomáha znižovať hladinu cholesterolu, reguluje menštruáciu a znižuje hladinu cukru.

– Priaznivo pôsobí aj na detoxikáciu a nikotínovú obštrukciu pľúc.

– Ideálny na škvrny a vrásky na tvári.

A to je to najmenej, čo nám táto skromná rastlina môže ponúknuť. Všeobecne prospešné účinky sezamu na ľudský organizmus sú opísané nižšie:

Antihypertenzívne – antitrombotické pôsobenie:

Zložka sezamín, ktorá je obsiahnutá v sezame, inhibuje zvýšenietlaku aj tvorbu mozgových zrazenín. Treba poznamenať, že uvedené pôsobenie sezamínu sa zvyšuje v prítomnosti vitamínu E. Zabraňuje tiež zvyšovaniu krvného tlaku a tvorbe krvných zrazenín, čím predchádza riziku mozgovej príhody.

Karcinogenéza súvisí s pôsobením voľných radikálov. Voľné radikály sú hlavnými oxidačnými činiteľmi a sú spojené s rôznymi škodlivými účinkami na ľudský organizmus, z ktorých najdôležitejším je ničenie genetického materiálu a tým aj vznik rakoviny.

Tento škodlivý účinok voľnej ryže do značnej miery potláča sezamol, ďalšia dôležitá zložka sezamu. To posilňuje názor výskumníkov o protirakovinovom účinku sezamu.

Antioxidačná aktivita:

  • Konzumácia sezamu sa spája nielen s ochranou organizmu pred škodlivými účinkami voľných radikálov, ale aj s ochranou pred tvorbou aterosklerotických plátov v cievach, ktorých vznik je spôsobený najmä oxidáciou lipoproteínov (najmä LDL). Konzumácia sezamu je ochranným štítom pre cievy, pretože sa spája so zníženou náchylnosťou krvných lipoproteínov na oxidáciu pôsobením sezamínu.

  • Vedecky bolo dokázané, že sezamové semienka pomáhajú predchádzať hypercholesterolémii, správnej funkcii imunitného systému, zabraňujú vzniku šedého zákalu a liečia cukrovku.
  • Okrem toho sa stopový prvok selén, ktorý sezam obsahuje vo významnom množstve, v posledných rokoch spája s významnou antioxidačnou aktivitou v organizme, pretože je súčasťou dôležitého antioxidačného systému – glutatión oxidázy – ktorý je jedným z hlavných obranných systémov organizmu proti pôsobeniu voľných radikálov.
  • Na druhej strane, konzumácia sezamu u športovcov, ktorí pravidelne cvičia, znižuje riziko svalových zranení, ktorých hlavnou príčinou je oxidačný stres, ku ktorému podľa Destora dochádza v dôsledku zvýšenej produkcie radikálov.

Nedávny výskum ukázal, že sezam má významné účinky proti starnutiu vďaka vysokému obsahu vitamínu E a pôsobeniu lignanov, konkrétne sesaminolu a sesamínu.

Čo na to hovoríte? Ak je tento príspevok pre Vás prínosom, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi a rodinou.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*