Robia to takmer všetky ženy a zdvojnásobuje to riziko rakoviny vaječníkov!

Aj keď sa vagína čistí sama, 25 % žien používa na jej čistenie sprchovanie, čo zdvojnásobuje riziko rakoviny vaječníkov. Podľa minulých štúdií sprchovanie skutočne súvisí s vaginálnymi infekciami, no najnovšie výskumy zaradili na zoznam rizík aj nádory vaječníkov.

Nádor vaječníkov je tichý zabijak, ktorý nevykazuje žiadne príznaky, kým nie je príliš neskoro. Nedávna analýza štúdie uverejnenej v časopise Epidemiology, ktorá od roku 2013 sledovala viac ako 41 000 žien v USA a Portoriku. Ženy boli vo veku 35 – 74 rokov a mali sestru, ktorá trpela rakovinou prsníka. Na začiatku štúdie ani jeden zo subjektov netrpel žiadnym typom rakoviny.

Do roku 2014 bol diagnostikovaný nádor vaječníkov u 154 subjektov. Ženy, ktoré používali sprchovanie jeden rok pred začiatkom štúdie, zdvojnásobili riziko rakoviny vaječníkov a spojenie bolo ešte silnejšie u žien, ktoré mali túto chorobu v rodinnej anamnéze. Clarice Veinbergová z Environmental Health Research Institute z Južnej Karolíny hovorí, že žiadna predchádzajúca štúdia toto spojenie neobjavila.

Tiež hovorí, že nie je dôvod používať sprchovanie a mnohí sú proti. Vagína sa prirodzene čistí a vyplachovanie čohokoľvek vo vnútri narúša prirodzenú rovnováhu a spôsobuje bakteriálne infekcie, ktoré môžu poškodiť vaše reprodukčné zdravie. Ženy vo veku 15-44 rokov to však robia stále. Aby ste predišli zdravotným problémom, mali by ste vagínu čistiť zvonka iba teplou vodou a mydlom, a nikdy nepoužívať parfumy, gély alebo mlieka, ktoré môžu spôsobiť viac škody ako úžitku.

Written By
More from redakcia
Jednoduchá a skvelá večera: Poteší sa celá rodina!
Toto je jedinečná večera, ktorá sa dá pripraviť iba z niekoľkých prísad...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *