Silný elixír na nervy, stres a úzkosť: Účinnejší ako lieky!

Stavy úzkosti a nervozity sa z času na čas dostavia u každého z nás. Nemusí to však byť trvalý problém, pretože existuje mnoho prírodných prostriedkov na upokojenie. Pozrime sa teda bližšie na to, ako náš nervový systém reaguje na stavy úzkosti, ako aj na možnosti liečby, ktoré ponúkajú látky dostupné doma. Stavy nervovej nepohody nás môžu ovplyvniť rôznymi spôsobmi.

Tu je niekoľko najčastejších príznakov:
  • búšenie srdca
  • pocity náhleho ohrozenia
  • neschopnosť sústrediť sa
  • svalová stuhnutosť
  • sucho v ústach
  • potenie
  • žalúdočná nevoľnosť, pocity chvenia v žalúdku
Silný elixír proti úzkosti

Citrón a med sú známe svojimi upokojujúcimi a relaxačnými účinkami. Niektoré látky v mede majú upokojujúci účinok na nervy, ktorý je výraznejší pri konzumácii veľkého množstva.

Zložky
  • 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
  • 1 až 2 čajové lyžičky práškového zázvoru. Môžete začať s 1 čajovou lyžičkou a ak zvládnete silu elixíru, môžete pridať druhú (zázvor kúpite ako korenie v každom obchode s potravinami za pár korún).
  • 1 čajová lyžička medu
Príprava

Všetky prísady dajte do misy a dobre premiešajte. Užívajte 3-krát denne.

Iné bylinky na úzkosť

Ak chcete, môžete vyskúšať aj niektoré ďalšie bylinky s dobrými účinkami na nervový systém.

Levanduľa – Jedna komplexná, dvojito zaslepená, randomizovaná štúdia z roku 2010 porovnávala levanduľový olej s liekom proti úzkosti Lorazepam. Zistilo sa, že obe látky sú účinné proti všeobecnej a pretrvávajúcej úzkosti. Výhodou levandule je, že nemá sedatívne vedľajšie účinky.

Dávkovanie: Užívajte 80 mg levanduľového doplnku denne alebo užívajte olej ako súčasť aromaterapie.

Medovka lekárska – v roku 2004 bol publikovaný výskum, v ktorom sa účastníkom podávalo 300 alebo 600 mg extraktu z medovky lekárskej alebo placebo. Po jednej hodine sa hodnotila ich nálada. Vyššia dávka viedla k zníženiu stresu, zlepšeniu duševnej pohody a zvýšeniu bdelosti. Aj nižšia dávka pomohla účastníkom štúdie vyriešiť viac matematických úloh za kratší čas.

Dávkovanie: Užívajte 300 až 500 mg extraktu z medovky 3-krát denne. Prípadne užívajte 60 kvapiek denne alebo štvrtinu až celú čajovú lyžičku sušenej medovky v horúcej vode ako čaj 4-krát denne.

L-theanín – nie je to priamo bylina, ale vo vode rozpustná aminokyselina. Má však také dobré výsledky výskumu, že sme ho sem museli zaradiť. Najčastejšie sa nachádza v zelenom a čiernom čaji A možno ho nájsť aj ako doplnok stravy. Štúdie zistili, že má priamy účinok na mozog, pomáha znižovať stres a úzkosť bez toho, aby spôsoboval ospalosť alebo spavosť.

Zdieľajte tento článok aj so svojimi priateľmi a rodinou. Ďakujeme
Written By
More from redakcia
Ak neprijímate dostatok vitamínu D, môže vás ohrozovať aj týchto 7 chorôb!
Vitamín D je pre naše telo veľmi dôležitý, a ak ho nemáme...
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *