Skalná ruža pre vás urobí zázraky! V ľudovom liečiteľstve je nepostrádateľná!

Je to nenáročná, ale krásna stálezelená rastlina. Známa je aj ako domová ruža, nástenná ruža, kamenná ruža…

Existuje mnoho odrôd s rôznymi farbami listov v závislosti od druhu. Bežná najmä v Európe, väčšinou sa vyskytuje na skalnatých, slnečných svahoch horských oblastí. Je mimoriadne odolná voči suchu, nenáročná a má rada dostatok slnka. Neznáša stojatú vodu, kde voda nemá odtok, ľahko hnije.

Rozmnožovanie je najjednoduchšie zo sadeníc – na jar ľahko zakorenia. Jej dužinaté listy rozprestierajúce sa v tvare hviezdy obsahujú širokú škálu účinných látok. Stojí za to nájsť pre ňu miesto v záhrade: má málo práce, ale má veľa možností využitia.

Obsahuje flavonoidy, triesloviny, rastlinné kyseliny, sliz, voľné aminokyseliny a fenolové kyseliny, vitamín C. Má protizápalové, antipyretické, vonkajšie analgetické, baktericídne a antivírusové vlastnosti.

V klasickej medicíne existuje mnoho príkladov jej liečivých vlastností: zvyčajne sa zdôrazňujú chladivé a sťahujúce vlastnosti a odporúča sa najmä na vonkajšie použitie, napr. na zapálené vriedky, nosové záhyby. Na jedovaté uhryznutia pavúkmi, popáleniny.

Jej vylisovaná šťava sa dodnes používa v ľudovom liečiteľstve na upokojenie zápalov stredného ucha – pravdepodobne preto dostala prezývku “ušiak” – a na hojenie popálenín, rezných rán a uštipnutí hmyzom.

Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam sa šťava z listov opuncie široko využíva aj v kozmetickom priemysle. Používa sa najmä v regeneračných prípravkoch, krémoch po opaľovaní a prípravkoch na blednutie.

Kozmetičky používajú jej šťavu okrem iného vo vodných masážnych krémoch a ako prostriedok na upokojenie pokožky.

V ľudovom liečiteľstve sa používa na zmiernenie horúčky, liečbu hnačky a červov a zvonka na liečbu bolestí končatín, popálenín, úpalov, úžehu a krvácania. Rozdrvené dužinaté listy sa používajú ako obklad na rany, ktoré majú antiseptické účinky.

Listy namočené a roztlačené v oleji na varenie sa prikladajú na bradavice, ale používajú sa aj na zmiernenie svrbenia spôsobeného uštipnutím hmyzom, bradavicami, rôznymi opuchmi a výpotkami. Šťava sa môže variť a používať ako čaj na liečbu bolesti hrdla, bronchitídy, bolesti úst a aftov.

Iný spôsob použitia rastliny spočíval v tom, že sa do ucha vložil kúsok listu priviazaný na tenkej niti. Šťava z listu odstraňuje aj zárodky (ten sa odstraňuje tak, že sa narezaný list na noc priviaže k zárodkom, namočí sa do slanej vody a zmäkne).

Nepoužíval sa len zvonka, ale získaná šťava sa podávala chorým ľuďom trpiacim na opary a cibetkovú horúčku a vystrašeným deťom.

Neexistujú žiadne kontraindikácie používania rastliny a neočakávajú sa žiadne vedľajšie účinky.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.

Pridajte komentár

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*