Skalná ruža pre vás urobí zázraky! V ľudovom liečiteľstve je nepostrádateľná!

Je to nenáročná, ale krásna stálezelená rastlina. Známa je aj ako domová ruža, nástenná ruža, kamenná ruža…

Existuje mnoho odrôd s rôznymi farbami listov v závislosti od druhu. Bežná najmä v Európe, väčšinou sa vyskytuje na skalnatých, slnečných svahoch horských oblastí. Je mimoriadne odolná voči suchu, nenáročná a má rada dostatok slnka. Neznáša stojatú vodu, kde voda nemá odtok, ľahko hnije.

Rozmnožovanie je najjednoduchšie zo sadeníc – na jar ľahko zakorenia. Jej dužinaté listy rozprestierajúce sa v tvare hviezdy obsahujú širokú škálu účinných látok. Stojí za to nájsť pre ňu miesto v záhrade: má málo práce, ale má veľa možností využitia.

Obsahuje flavonoidy, triesloviny, rastlinné kyseliny, sliz, voľné aminokyseliny a fenolové kyseliny, vitamín C. Má protizápalové, antipyretické, vonkajšie analgetické, baktericídne a antivírusové vlastnosti.

V klasickej medicíne existuje mnoho príkladov jej liečivých vlastností: zvyčajne sa zdôrazňujú chladivé a sťahujúce vlastnosti a odporúča sa najmä na vonkajšie použitie, napr. na zapálené vriedky, nosové záhyby. Na jedovaté uhryznutia pavúkmi, popáleniny.

Jej vylisovaná šťava sa dodnes používa v ľudovom liečiteľstve na upokojenie zápalov stredného ucha – pravdepodobne preto dostala prezývku “ušiak” – a na hojenie popálenín, rezných rán a uštipnutí hmyzom.

Vďaka svojim protizápalovým a antioxidačným vlastnostiam sa šťava z listov opuncie široko využíva aj v kozmetickom priemysle. Používa sa najmä v regeneračných prípravkoch, krémoch po opaľovaní a prípravkoch na blednutie.

Kozmetičky používajú jej šťavu okrem iného vo vodných masážnych krémoch a ako prostriedok na upokojenie pokožky.

V ľudovom liečiteľstve sa používa na zmiernenie horúčky, liečbu hnačky a červov a zvonka na liečbu bolestí končatín, popálenín, úpalov, úžehu a krvácania. Rozdrvené dužinaté listy sa používajú ako obklad na rany, ktoré majú antiseptické účinky.

Listy namočené a roztlačené v oleji na varenie sa prikladajú na bradavice, ale používajú sa aj na zmiernenie svrbenia spôsobeného uštipnutím hmyzom, bradavicami, rôznymi opuchmi a výpotkami. Šťava sa môže variť a používať ako čaj na liečbu bolesti hrdla, bronchitídy, bolesti úst a aftov.

Iný spôsob použitia rastliny spočíval v tom, že sa do ucha vložil kúsok listu priviazaný na tenkej niti. Šťava z listu odstraňuje aj zárodky (ten sa odstraňuje tak, že sa narezaný list na noc priviaže k zárodkom, namočí sa do slanej vody a zmäkne).

Nepoužíval sa len zvonka, ale získaná šťava sa podávala chorým ľuďom trpiacim na opary a cibetkovú horúčku a vystrašeným deťom.

Neexistujú žiadne kontraindikácie používania rastliny a neočakávajú sa žiadne vedľajšie účinky.

Ak sa Vám článok páčil, zdieľajte ho aj so svojimi priateľmi na Facebooku.
Written By
More from redakcia
Ako používať zemiaky na liečenie gastritídy, vredov či zlého trávenia? Pozrite sa na to s nami…
Zemiaky sú súčasťou mnohých jedál a nachádzajú sa v strave mnohých ľudí....
Read More
Leave a comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *